NOVÁ DUBNICA. Nový priemyselný park vznikol aj v Novej Dubnici. Ponúka plochu 7,5 hektára a začnú v ňom podnikať dve zahraničné firmy a približne päť investorov zo Slovenska.Do dvoch rokov by malo v priemyselnom parku pracovať okolo 200 zamestnancov, výhľadovo by ich podľa primátora Novej Dubnice Petra Marušinca malo byť 400 až 500.
Zisk z podnikania
„Tržby z predaja pozemkov by sa mali pohybovať na úrovni 800 000 až 900 000 eur, do infraštruktúry parku a sietí sme investovali asi 750 000 eur. Ďalších 300 000 eur sme dostali ako priamy stimul z ministerstva hospodárstva, takže mesto na tejto akcii aj zarobí,“ povedal Marušinec s tým, že zisk z priemyselného parku pôjde na ďalší rozvoj, ale napríklad aj na vybudovanie letného kúpaliska.
Najväčším investorom v priemyselnom parku bude kórejská firma Daejung Europe vyrábajúca plastové časti a súčasti klimatizačných jednotiek pre automobily, ktorá chce preinvestovať asi 20 miliónov eur. Asi dvojmiliónovú investíciu pripravuje švajčiarska spoločnosť Badertscher SK zaoberajúca sa spracovaním textílií.
„V parku bude zastúpený automobilový a strojársky priemysel, textilná výroba, výroba nábytku a kuchynských liniek a dopravná spoločnosť. Momentálne ešte rokujeme so stavebnou spoločnosťou, ktorá by mala vybudovať fabriku na výrobu betónových tvárnic,“ doplnil primátor.
V Myjave sú obsadení
Inšpiráciou pre park v Novej Dubnici môže byť úspešný projekt priemyselného parku, ktorý sa podarilo vybudovať v Myjave. Kapacita parku Javorinská je od minulého roka naplnená. Pôsobí v ňom osem firiem, ktoré spolu zamestnávajú 681 ľudí. Najväčšie spoločnosti tu podnikajú v automobilovom priemysle, vo výrobe zdravotníckych pomôcok a v strojárskej výrobe.
„Je predpoklad, že počet pracovných miest bude ešte narastať, kedže niektoré firmy spustenie prevádzky ešte len pripravujú a iné zas plánujú rozšíriť výrobu,“ povedal Marek Hrin z myjavského mestského úradu.
Čo sa týka lákania investorov, mesto sa podľa neho vždy snažilo ponúknuť záujemcom o investovanie predovšetkým vyhovujúce podmienky. „A to pripravené územie s vybudovanou infraštruktúrou, pracovnú silu v regióne, ktorá tu aj po zániku armatúrky zostala,“ dodal Hrin.