Škola však bojuje s nedostatkom svojich priestorov a budovu potrebuje.
TRENČÍN. O budovu bývalého internátu na Piaristickej ulici nechce stredná zdravotnícka škola prísť. Trenčiansky samosprávny kraj predložil škole návrh, aby sa budovy vzdala a zaradila ju do zoznamu nepotrebného majetku.
Využitie budovy
Pred tromi rokmi na bývalom internáte zhorela strecha. V súčasnosti potrebuje rozsiahlu rekonštrukciu. Trenčiansky kraj ako zriaďovateľ školy tvrdí, že na opravu nie sú peniaze. Predseda kraja argumentuje aj tým, že keby sa prostriedky na opravu našli, škola by ho naplno nevyužívala.
„Využívala by ho len na desať percent. Potrebujú tam len dve učebne,“ povedal predseda kraja Jaroslav Baška. Podľa jeho slov môže kraj školu presťahovať do iných priestorov.
„V Trenčíne je stredoškolský areál, kde je stavebná priemyslovka, umelecká škola i dopravná akadémia. V týchto existujúcich školách by sa priestory dali nájsť,“ dodal Baška. Nedostatok učební potvrdila riaditeľka Strednej zdravotnej školy Janka Gugová.
Informovala, že súčasné priestory školy, ktoré má v prenájme od Biskupského úradu v Nitre, sú nedostačujúce.
Škola by si vedela predstaviť využitie bývalého internátu na odborné vyučovanie v odboroch zdravotnícky asistent, zubný asistent a masér, prípadne na vyučovanie cudzích jazykov. „Potrebovali by sme minimálne desať tried. V budove je aj priestor bývalej študovne, ktorý by sme tiež mohli využiť, napríklad na mimoškolskú činnosť,“ povedala Gugová. Škola by podľa jej slov aj naďalej využívala aj priľahlý pozemok so záhradou. „V súčasnosti ju využívame ako záhradu liečivých rastlín a na športové aktivity, pretože škola nemá vlastnú telocvičňu, prenajíma si ju od Jednoty Sokol,“ vysvetlila Gugová.
Vysoké hodnotenie
Nové priestory sú pre školu dôležité aj pre stále sa zvyšujúci záujem žiakov o štúdium. Zdravotnícka škola je jednou z najlepšie hodnotených škôl svojho druhu na Slovensku, o čom svedčí aj prvé miesto v celoštátnych štatistikách.
„V tomto roku sa nám prihlásilo 370 záujemcov a mohli sme prijať okolo 120,“ povedala Gugová. Vysoko hodnotení sú aj pedagógovia. Tí však taktiež musia zápasiť s nedostatkom priestoru. „Všetci učitelia majú spolu jednu zborovňu a jeden kabinet pre 42 interných a 34 externých vyučujúcich,“ povedala Gugová. Podpísanie návrhu na zaradenie školy do zoznamu nepotrebného majetku teda neodporučila riaditeľke školy ani rada učiteľov. Ich názor podporujú aj niektorí krajskí poslanci.
„Internát je neďaleko od školy, preto je vhodné, keby ho mohla viac využívať. Bola by to jednoduchá procedúra, keďže by sa tam rýchlo presťahovali odbory, ktoré nemajú také veľké nároky na technickú vybavenosť, laboratóriá alebo pripojenia na siete,“ povedala poslankyňa Renáta Kaščáková.