Dovolenkové obdobie môže zmenšiť zásoby krvi v nemocniciach. Lekári odporúčajú darovať ju ešte pred dovolenkou, vyhnete sa tak možným komplikáciám po návrate z rizikových oblastí.
TRENČÍN. Letné mesice bývajú lekármi pravidelne označované za najťažšie obdobie v roku, keď sa môže prejaviť nedostatok krvi.
Na cestách je väčší pohyb áut a situácií, keď môže byť krv potrebná, je viac. „Prázdninujú a dovolenkujú všetci. Odchádzajú darcovia, študenti, ktorí k nám chodia pravidelne, sú doma alebo na brigádach,“ hovorí Nataša Chovancová, primárka NTS Trenčín. Upozorňuje aj na fakt, ktorý si uvedomuje málokto.
Pred dovolenkou
„Ak sa niekto rozhoduje darovať v lete krv, veľmi by nám pomohlo, keby tak spravil ešte pred dovolenkou. Keď sa totiž vráti z dovolenky a prichádza z oblastí, ktoré sú rizikové z hľadiska výskytu rôznych ochorení, tak je pre odber krvi zablokovaný na mesiac aj dlhšie,“ hovorí Chovancová.
Pričom za rizikové môžu byť označené už aj niektoré oblasti Rumunska, Bulharska, Talianska či dokonca Maďarska. Na týchto miestach totiž zaznamenali výskyt západonílskeho vírusu, ktorý je prenášaný komármi.
Odbery krvi v Trenčíne prebiehajú počas týždňa každý deň od 7. do 14, hod., a v utorok až do 17. hodiny. V teréne sa takmer každý deň vyskytuje aj mobilný tím, ktorý robí výjazdy niekedy aj cez víkendy. Miesta, kam pôjde, sú uverejnené na webovej stránke Národnej transfúznej služby.
„Trenčianska nemocnica nie je v ohrození nedostatku krvi. Dokážeme pokryť potreby zdravotníckych zariadení v kraji - zásobujeme osem nemocníc. Občas dokonca vypomáhame Banskej Bystrici alebo Bratislave. Akútny nedostatok nemáme, ale táto situácia sa môže veľmi rýchlo zmeniť, stačí hromadná havária, prevrátenie autobusu,“ upozorňuje Chovancová.
„Každý jeden darca krvi je pre nás skutočný hrdina. Je to skvelé, že v tejto dobe, keď každý pozerá, čo za niečo má, sú ľudia, ktorí sú ochotní prísť a darovať krv,“ hovorí Chovancová. Podľa jej slov je dobré, že na Slovensku je darcovstvo krvi bezpríspevkové a finančný zisk nemôže byť motiváciou pre darovanie. „Bolo by veľké riziko, že darca s vidinou finančného zisku zatají svoj zdravotný stav, prípadne rizikové sexuálne správanie alebo užívanie drog,“ upozorňuje Chovancová.
Treba sa pripraviť
Keď sa niekto rozhodne darovať krv, je dôležité, aby sa na to pripravil už možno aj niekoľko dní vopred.
Špeciálne, ak ide o prvodarcu, treba príprave venovať trochu pozornosti. „Večera pred darovaním krvi by nemala byť mastná, treba jesť dostatok zeleniny, ovocia, piť dostatok tekutín. Mliečne a tukové jedlá je lepšie nechať v chladničke. Taktiež je dobré, aby sa darca dobre vyspal, aby prišiel oddýchnutý, v dobrej kondícii fyzickej i psychickej. Ráno pred odberom je potrebné sa zľahka najesť, skôr ovocie a niečo sladké, možno rožok s džemom, medom, a, samozrejme, dostatok tekutín,“ hovorí Chovancová. Odporúča vynechať mlieko a mliečne výrobky.
Po príchode na pracovisko transfúznej služby vypíše darca podrobný dotazník, urobí sa mu odber krvi na vzorku, ktorú laborantka vyšetrí ešte pred samotným odberom.
„Je to z dôvodu, aby sme zistili, aký má krvný obraz a celkový zdravotný stav, aby sme potom neodoberali krv napríklad chudokrvnému človeku, a pečenový enzým ALT. Ostatné povinné vyšetrenie sa vykonávajú až po odbere.
Ak je všetko v poriadku, lekár rozhodne, že darca ide do boxu, kde prebehne samotný odber krvi. Ten trvá približne desať minút,“ hovorí Chovancová.
Príjemný pocit
Väčšina darcov má po darovaní krvi príjemné pocity. „Vyplavujú sa v tele endorfíny, tak ako po nejakej fyzickej aktivite. Darcovia sú po odbere v pohode a tešia sa, že to zvládli. Je to obojstranne pozitívna skúsenosť - pre nás, že ľudia sú ochotní prísť, a pre nich zas, že mohli darovať krv, pomôcť, a teda sú zdraví,“ povedala Chovancová.
Podľa jej slov sa niekedy môže stať, že sa vyskytnú komplikácie, ale tie sú vždy zvládnuteľné v pomerne krátkej dobe.
Po odbere ide darca do občerstvovne, kde dostane bagetu, čaj, kávu, keksík a následne v evidencii gastrolístok a tiež potvrdenie pre zamestnávateľa. „Zo zákona, žiaľ, nemá nárok na deň voľna, je však množstvo pracovísk, kde si darcov krvi cenia a dokážu darcom pripraviť také podmienky, že to pre nich nie je finančná strata,“ povedala Chovancová.
Pozitívne zhodnotil darovanie krvi aj Viliam Šedovič, ktorý bol darovať krv tretíkrát. „Prvýkrát som daroval krv u nás v škole na priemyslovke v Dubnici nad Váhom v polovici novembra. Nalákali ma na to spolužiaci a zapáčilo sa mi to,“ hovorí. S darovaním krvi neplánuje prestať. „Nemal som po darovaní žiadne problémy, skôr naopak, bolo to príjemné. Určite by som to odporučil aj ďalším, vôbec sa netreba ničoho obávať,“ dodal Šedovič.
V Trenčíne na pracovisku Národnej transfúznej služby urobili minulý rok 13 282 odberov, z toho 3 255 na mobilných výjazdoch.
Tento rok by boli radi, ak by sa počet odberov mierne zvýšil, plán je spraviť 13 500 odberov krvi.