Ľuďom sa voda pozdáva, odborníci upozorňujú, že sa môže rýchlo meniť.
TRENČÍN. S nedostatkom možností na kúpanie v okolí Trenčína sa ľudia vyrovnávajú rôzne. Niektorí cestujú na vzdialenejšie kúpaliská, iní sa rozhodnú využiť možnosť schladiť sa v rieke Váh. Kúpanie vo Váhu však prináša mnohé nástrahy a riziká. V prvom rade ide o kvalitu vody, ktorú žiadny zo štátnych orgánov nesleduje.
Zistiť, ako je na tom s kvalitou voda v rieke Váh, je veľmi zložité. „Sledovanie kvality vody vodných tokov - riek, potokov, derivačných kanálov a podobne, nespadá do pôsobnosti orgánov verejného zdravotníctva. Kúpanie je na vlastné riziko,“ povedal Peter Pružinec z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne.
Nie na kúpanie
Výskumný ústav vodného hospodárstva aj Slovenský vodohospodársky podnik odporučili obrátiť sa na úrad verejného zdravotníctva. „Rieka Váh je prirodzeným vodný tokom, ktorý prioritne nie je určený na rekreačné účely. Čiastkovo upravené úseky toku sú navyše značne poškodené a hrozia na nich riziká úrazov.
Prístup do koryta toku nie je stavebne upravený na bezpečný vstup do vody, v zaplavenej časti koryta a prúdnici toku sa nachádzajú výrazné nerovnosti dna a priehlbiny s nerovnomernou hĺbkou, ktoré môžu byť nebezpečné najmä pre deti a menej skúsených plavcov. Kúpanie je teda možné len na vlastné riziko,“ povedal Ľuboš Krno zo Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Kúpaliská chýbajú, pomôže Váh
Ľudí to ale od Váhu neodrádza. „Minulý rok sme sem chodievali celé leto. Brehy boli plné ľudí. Boli štyridsiatky horúčavy, kam sme mali ísť? Tu na okolí nič na kúpanie nie je, a zdá sa, že tak skoro ani nebude,“ hovorí Mirka z Nemšovej. S kvalitou vody je spokojná, zhorší sa, len keď sú dlhšie obdobia horúčav bez dažďa.
„Potom sú tu občas poopri brehu žabiny, ale keď stúpne voda, odplavia sa preč a môžeme sa zase kúpať,“ dodala.
Podobne hodnotí možné riziká aj Krno.
„V letných mesiacoch veľmi často dochádza v dôsledku vysokých denných teplôt, ktoré výrazne neklesajú ani v noci, najmä v lokalitách s plytkou alebo stojatou vodou k prehriatiu vody a tvorbe nebezpečných siníc.
S tým súvisia problémy s nedostatočným obsahom kyslíka vo vode a úhynom rýb. Toto sú faktory, ktoré môžu spôsobovať rôzne zdravotné problémy.“ Väčšie znečistenie vody v rieke Váh na sledovanom úseku tento rok zatiaľ nezaznamenali. Napriek tomu odporúča ľuďom, aby boli pri vstupe do rieky obozretní.
„Negatívnymi signálmi, keď je potrebná opatrnosť, je napríklad neprirodzený zápach a zvýšený zákal vody, plávajúce znečistenie organického pôvodu, ako sú napríklad uhynuté živočíchy, mastné škvrny na hladine a podobne,“ dodal Krno.
Minulý rok dopadli testy dobre
Vodu vo Váhu testovali minulý rok na úseku pri Piešťanoch. Občianske združenie Pro Civitate z Piešťan požiadalo o pomoc laboratórium Eurofins, ktoré odobralo vzorky vody a urobilo mikrobiologické skúšky na sinice, baktérie Escherichia coli, sapróbny index či črevné enterokoky.
„Výsledky, ktoré sme testovaním získali, sú viac ako uspokojivé. Keďže však ide o tečúcu vodu, jej kvalita sa môže rýchlo meniť,” povedala vedúca piešťanských laboratórií Katarína Baracková. Strašiakom v poslednej dobe sú sinice produkujúce toxíny, ich prítomnosť v testovaných vzorkách vody však bola nulová.