Niektorým dedinám v Trenčianskom kraji chýbajú peniaze na zábrany proti povodniam.
REGIÓN. Nepriazeň počasia a náhle prívaly dažďov obce v Trenčianskom kraji nemienia podceniť. Už v týchto dňoch plánujú budovať rôzne zábrany v najrizikovejších častiach.
„V obci máme dve lokality, v ktorých hrozí prívalová vlna pri prietržiach a búrkach. Máme v pláne pokúsiť sa vybudovať hrádze a poldre, ktoré by zadržali prívalovú vodu,“ povedal Miroslav Matiáš, starosta obce Melčice Lieskové.
Málo peňazí
Práce však zdržiavajú nevysporiadané pozemky v obci i nedostatok peňazí. Pomôcť si chce obec využitím prác na kanalizácii, ktorá v Melčiciach teraz prebieha. „Na protipovodňové opatrenia by sa napríklad dala využiť vykopaná zemina a pracovné stroje,“ dodal Matiáš.
Prívalové dažde často spôsobujú problémy aj v obci Lubina. Vplyvom nepriaznivého počasia sa zaniesla cesta v oblasti Záhradská. „V tomto mieste z vlastných prostriedkov budujeme priepust na odklonenie prívalovej vody do miestneho vodného toku Kamečnica,“ povedal starosta Lubiny Martin Beňatinský. Ten istý postup obec zopakovala aj v osade Miškech Salaše. „Iné protipovodňové opatrenia v súčasnosti nevykonávame. Po dohode s vodohospodármi budeme priebežne rizikové miesta upravovať,“ dodal Beňatinský.
Rôzne opatrenia
Slovenská vodohospodárska spoločnosť už zo zákona musí zabezpečovať údržbu a opravy na vodných tokoch a budovanie protipovodňových opatrení.
„V rámci Trenčianskeho kraja napríklad zabezpečujeme výstavbu takzvaného suchého poldra v obci Klátova Nová Ves,“ povedal Ľuboš Krno, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku. Budovanie protipovodňových opatrení má byť prioritou rezortu životného prostredia. Plánované protipovodňové opatrenia sú súčasťou Programu protipovodňovej ochrany pre Slovensko do roku 2020, ktorý rezort životného prostredia predstavil v októbri minulého roku.
„Na tento účel chce ministerstvo preinvestovať viac ako jednu miliardu 154 miliónov eur, časť chce ministerstvo využiť z eurofondov. Ide o nový operačný program Kvalita životného prostredia, ktorý čaká na schválenie Bruselom,“ povedal hovorca rezortu Maroš Stano.
Plánované opatrenia sa na Slovensku uskutočňujú v tých najrizikovejších oblastiach. „Ide o takmer 600 rôznych stavieb. Stavať sa budú napríklad hrádze, poldre, vodné nádrže, úpravy tokov alebo čerpacie stanice,“ dodal Stano.