Podujatie Svet plný detí priblížilo 2. júna najmenším Novomešťanom život vo všetkých svetadieloch našej planéty.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Priestory Parku Jozefa Miloslava Hurbana sa stali ukážkovou vzorkou všetkých svetadielov našej Zeme. Ameriku, Afriku, Áziu, Európu, Austráliu i Antarktídiu spoznali návštevníci podujatia vďaka najtypickejším prvkom každého z nich v priebehu jedného dopoludnia. Vydarené podujatie, ktoré do parku prilákalo množstvo detí i dospelých, zorganizovalo Materské centrum Bambi v spolupráci s mestským kultúrnym strediskom.
V parku bol Čínsky múr i Socha slobody
V parku nechýbali kryhy z polystyrénu charakterizujúce Antarktídu, veľký model Čínskeho múru predstavoval Áziu, veľké palmy zaviedli návštevníkov do Afriky a Socha slobody bola pozvánkou do Severnej Ameriky.
Juhoameričanov charakterizoval argentínsky a brazílsky futbal a vďaka zamaskovaným klokanom ste sa na pár minút mohli pozrieť aj do Austrálie.
„Chceli sme deťom spojiť zábavu a hry v rámci ich sviatku so spoznávaním svetadielov Zeme. Každý svetadiel sme sa snažili predstaviť jeho špecifickými symbolmi, ktoré ho najviac charakterizujú,“ prezradila organizátorka podujatia Lenka Fraňová z Bambi Centra. Každá z členiek neziskovej organizácie získala na starosť jeden svetadiel. Do jednotlivých aktivít sa im podarilo zapáliť už najmenšie deti predškolského veku až po žiakov základných škôl. V imaginárnej Kanade sa chlapci vžili do roly hokejistov NHL, Mongolsko precválali na drevených koňoch a v Rusku skladali veľké matriošky.
Organizátorky zapojili deti do pútavých disciplín. „Najmenší hádzali do terčov modely vajec tučniakov, starší sa plazili tunelmi do iglú, kde ich čakal eskimák. Deti si odskúšali aj africké nosenie predmetov v košoch na hlavách, ktoré sme naplnili banánmi, kokosovými orechmi i ananásmi,“ usmiala sa Fraňová. Pútalo aj puzzle z polystyrénových krýh, ktoré dalo zabrať mnohým deťom, vynikli aj dospelí ľudia prezlečení do podôb ľadových medveďov či levov.
Polystyrénové kryhy a ananásy na hlavách
„Podujatie bolo prioritne určené deťom od troch do piatich rokov, dobre sa však zabavili aj tí väčší. Určite sa nenudili ani dospelí,“ usmiala sa Lenka Fraňová. Počas jednotlivých aktivít v priestoroch svetadielov rozmiestnených v centre parku sprevádzala deti hudba typická pre jednotlivé kontinenty. Podujatie malo aj zaujímavé vyvrcholenie. V centre vytvorili veľký model zemegule, na ktorom boli pôvodne znázornené iba moria a oceány.
Úlohou súťažiacich bolo prilepiť do presnej polohy jednotlivé svetadiely a zopakovať si tak zároveň poznatky zo zemepisu.