Najviac informácií sa dozviete na webe
Mestá využívajú na komunikáciu s občanmi väčšinu dostupných prostriedkov.
REGIÓN. V Dubnici nad Váhom využívajú na komunikáciu všetky dostupné prostriedky. „Nie je možné jednoznačne určiť, ktorý spôsob je najefektívnejší. Niektoré informácie je lepšie zverejniť prostredníctvom internetu, niektoré cez mestský rozhlas a pri iných je účinnejšie, ak sa podrobnejšie rozoberú v Dubnických novinách. Podobne to možno hodnotiť z hľadiska vekovej kategórie občanov. Kým skôr narodení preferujú Dubnické noviny a rozhlas, mladším vyhovuje viac internet, prípadne telefonický kontakt,“ hovorí Juraj Džima z mestského úradu. Internetová stránka mesta dostala v minulosti viacero ocenení.
„Na mestskej stránke sme mali zriadenú aj verejnú diskusiu s občanmi, avšak mnohokrát sa míňala účelu, keďže diskutujúci ju často zneužívali na urážky a hanobenie spoluobčanov, čo hraničilo so zákonom. Z toho dôvodu mesto zriadilo rubriku s názvom Otázky a odpovede, ktorá slúži pre otázky občanov na adresu mesta,“ dodal Džima.
Možnosť telefonovať
Pre občanov, ktorí potrebujú vyriešiť jednoduché problémy, odporúča telefonicky osloviť príslušné oddelenie mestského úradu a oznámiť daný problém. „Pri zložitejších veciach, ako je napríklad oprava chodníka, občan osloví poslanca v danom volebnom obvode so svojou požiadavkou,“ dodal Džima.
Trenčín využíva na informovanie svojich obyvateľov o pripravovaných udalostiach a akciách okrem štandardných informačných kanálov aj tlačové agentúry a trenčiansku internetovú televíziu.
„Pravidelne si u Trenčianskej internetovej televízie objednávame záznamy z rokovaní mestského zastupiteľstva v plnej dĺžke a reportáže z vybraných dôležitých mestských udalostí,“ hovorí Erika Ságová z mestského úradu. Internetovú stránku mesta považuje za najefektívnejší spôsob informovania.
„Cez našu webovú stránku si ľudia môžu vybrať informácie, ktoré chcú dostávať priamo na svoj mail. Takto majú rýchly prehľad napríklad o rozkopávkach v meste, aktuálnych oznamoch a celkovo o dianí v Trenčíne. Dokonca im môže touto cestou prísť domov elektronické vydanie aktuálneho čísla mestských novín Info,“ hovorí Ságová. Obľúbené sú podľa Ságovej aj dni otvorených dverí na mestskom úrade, či každoročné osobné stretnutia obyvateľov s primátorom Rybníčkom v športovej hale.
V Bánovciach aj s dotazníkom
Pravidelné stretnutia a diskusie s primátorom sa konajú aj v Bánovciach nad Bebravou. Rovnako na informovanie obyvateľov využívajú lokálnu televíziu, noviny, mestský rozhlas a internetovú stránku. „V minulosti boli snahy spustiť diskusiu s občanmi na webe mesta, ale zo strany občanov nebol veľký záujem. V súčasnosti využívame sociálne siete. Zamestnanci mesta spravujú facebookovú stránku mesta, kde prebieha živá diskusia k rôznym témam,“ povedala Ingrid Mozolová z mestského úradu.
Názory obyvateľov na prácu úradníkov aktuálne zisťujú prostredníctvom dotazníkov, ktoré sú k dispozícii na každom pracovisku, na ktorom zamestnanci vybavujú klientov. „Dotazník je anonymný, ale ak klient chce, môže sa, samozrejme, podpísať a uviesť aj svoje telefónne číslo. Dotazník odovzdá do schránky na bráne úradu,“ dodala Mozolová.
Televízne reportáže robia žiaci
V Starej Turej okrem štandardných kanálov ako rozhlas, internet či informačné tabule využívajú aj internetové vysielanie televízie.
„Pripravujú ho pre nás žiaci Strednej odbornej školy pod vedením kvalifikovaného pedagóga. Ľuďom tak prinášame záznamy z podujatí a akcií, ktoré sa v meste uskutočnili a zároveň prispievame k praktickej výučbe žiakov,“ hovorí Lívia Boorová z mestského úradu.
Predovšetkým moderné technológie, ako je webstránka mesta alebo sociálne siete, využívajú aj v Myjave.
Pomáha aj mobilná aplikácia
„Je to najrozšírenejší a najefektívnejší spôsob komunikácie s veľkým záberom respondentov. Takmer každý deň tu aktualizujeme informácie, máme archív vysielaní mestskej televízie i záznamy rokovaní mestského zastupiteľstva. Tie významnejšie veci, alebo tie, pri ktorých to upravuje legislatíva, idú fyzicky na úradne tabule, dvakrát denne hlási mestský rozhlas,“ hovorí Marek Hrin z mestského úradu. V marci spustili aj aplikáciu do telefónov či počítačov s názvom City Monitor. Cieľom aplikácie je zintenzívniť a zjednodušiť komunikáciu medzi občanmi a samosprávou, a to v oblasti riešenia nedostatkov a porúch, s ktorými sa ľudia denne stretávajú.
„Ľudia majú možnosť jednoducho hlásiť priamo zamestnancom úradu problémy s miestnymi komunikáciami, zeleňou, odpadom, vandalizmom či verejným osvetlením. Konkrétne miesto nedostatku možno v aplikácii presne označiť, popísať i odfotiť, aby ho zamestnanci mesta či Správy majetku mesta Myjava vedeli rýchlo identifikovať a riešiť,“ dodal Hrin.
***
„ Televízne vysielanie pripravujú pre nás žiaci Strednej odbornej školy. LÍVIA BOOROVÁ, MsÚ STARÁ TURÁ
Foto popis| Internet využívajú samosprávy najviac.
Foto autor| ILUSTRAČNÉ FOTO: GABRIELKUCHTA