. Ministerstvo práce chce dosiahnuť spravodlivosť aj pomocou kurzov a kvalifikácii.
TRENČÍN. „Tento sociálny systém podporuje lajdáctvo,“ povedala Anna Červenková z Trenčína. Na úrade práce je evidovaná už dlhšiu dobu a do dôchodku jej ostáva len pár rokov. Napriek svojmu vysokoškolskému vzdelaniu však neváhala prijať aj horšie platené práce.
Boj o každý cent
„Doteraz som doslova drela a brala akúkoľvek prácu bez ohľadu na vzdelanie. Teraz pracujem ako robotníčka aj napriek tomu, že som vyštudovala odbor s technickým zameraním,“ sťažuje sa Červenková. Podľa nej je mnoho ľudí, ktorí prejavujú záujem o každé zamestnanie aj napriek tomu, že sú evidovaní na úrade práce. Iní podľa nej len nečinne posedávajú a oberajú štát o peniaze čerpaním rôznych dávok v hmotnej núdzi.
Ministerstvo práce argumentuje, že dávky v hmotnej núdzi plnia len doplnkovú funkciu. Dávky podľa neho rozdeľuje spravodlivo.
„Systém poskytovania pomoci v hmotnej núdzi je nastavený tak, aby rodiny, ktorým je poskytovaná pomoc v hmotnej núdzi, kde nikto nepracuje, nemali celkový príjem väčší ako rodiny s pracujúcim členom,“ povedal Michal Stuška, riaditeľ tlačového odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Rezort práce podľa jeho slov zaviedol aj opatrenie, ktoré má zvýšiť motiváciu nezamestnaných ľudí a má dbať na zásluhovosť a spravodlivosť.
Opatrenia ministerstva
„Fyzické osoby, ktoré majú príjem zo závislej činnosti aspoň na úrovni minimálnej mzdy, spĺňajú podmienky nároku na aktivačný príspevok. Ten patrí aj občanovi v hmotnej núdzi, ktorý je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a zvyšuje si kvalifikáciu formou externého štúdia na strednej škole, vysokej škole, ak sa zúčastňuje na vzdelávaní a príprave pre trh práce, projektov zabezpečovaných prostredníctvom zákona o službách zamestnanosti,“ dodal Stuška.
O zvýšenie vzdelania a kvalifikácie je záujem na Úrade práce v Trenčíne. Ročne evidujú približne tristo prihlášok na vzdelávanie. „V tomto roku sme od marca do mája zorganizovali štyri kurzy. Logistiku a skladové hospodárstvo pre desiatich ľudí, kurz o obsluhe vysokozdvižného vozíka pre pätnástich a skúšku odbornej spôsobilosti pre dvadsiatich uchádzačov o zamestnanie,“ povedala riaditeľka trenčianskeho úradu práce Zdenka Tvrdá.
V blízkej budúcnosti sa úrad práce chce zamerať na kurzy s technickým zameraním, o ktoré majú záujem hlavne muži stredného a vyššieho veku. „Taktiež plánujeme jazykové kurzy, o ktoré majú záujem hlavne mladšie ročníky a kurzy, o ktoré je dlhodobo veľký záujem zo strany žien, a to opatrovateľstvo a účtovníctvo,“ dodala Tvrdá.