NEMŠOVÁ. Petíciu proti hazardným hrám v Nemšovej podpísalo viac ako tridsať percent obyvateľov vo veku od 18 rokov.
Mesto na základe petície pripravilo všeobecné záväzné nariadenie o zákaze prevádzkovať niektoré hazardné hry v Nemšovej. Tento krok však poslanci na zastupiteľstve nepodporili.
„O jeden hlas návrh neprešiel, keďže z dvanástich prítomných poslancov bolo za sedem a piati sa zdržali. Na odsúhlasenie návrhu bola potrebná trojpätinová väčšina. Na základe tohto hlasovania sa teda petícii nevyhovelo, čo nás veľmi mrzí,“ povedala Iveta Jurisová, prednostka Mestského úradu v Nemšovej.
Zasadnutie zastupiteľstva
Rokovanie bolo podľa jej slov veľmi búrlivé. Aby herné automaty v Nemšovej zrušili, potrebujú dôkaz o porušení verejného poriadku. To sa však ťažko dokazuje.
„Zákon sa nepýta, či došlo k ujme na zdraví, zlyhaniu rodiny, či sa niekto dostal do exekúcie alebo sa lieči. Rieši len porušenie verejného poriadku,“ povedala Jurisová.
Podľa jej názoru sa však porušenie verejného poriadku na zastupiteľstve podarilo potvrdiť. „Požiadali sme obvodné oddelenie policajného zboru v Nemšovej, aby nám oznámilo, či eviduje priestupky, ktoré priamo súvisia s narúšaním verejného poriadku. Oznámili nám, že v Nemšovej evidovali 150 priestupkov od roku 2010 do 31. marca 2014,“ dodala Jurisová.
Pred samotným hlasovaním v mestskom zastupiteľstve prejednávali zákaz hracích automatov tri komisie.
Komisia všeobecného poriadku a socialno- zdravotná komisia návrh podporili. Finančná komisia sa k návrhu postavila negatívne. Tento postoj vysvetľovala jej predsedníčka Zita Bednáriková, tá sa ako jedna z piatich poslancov zdržala hlasovania o zákaze hazardných hier.
Zdržali sa hlasovania
„Petičný výbor nám nepredložil nijaké relevantné dôkazy o počtoch ľudí, ktorí boli nahlásení na policajnej stanici v súvislosti s porušovaním verejného poriadku,“ povedala Bednáriková.
Podľa nej si členovia petičného výboru robili predvolebnú kampaň. „Keď tvrdia, že tento problém tu na území mesta je, tak ho mali riešiť skôr.“
Ako ďalej povedala, mesto by zrušením hracích automatov prišlo aj o podstatnú časť svojich príjmov.
„Keďže Nemšová má v súčasnosti veľké finančné problémy,“ dodala.
Člen petičného výboru Anton Šumichrast argumentuje, že peniaze sú zanedbateľné v porovnaní s ľudskými tragédiami.
„Často pre hazard dochádza k tomu, že ľudia u nás prehrávajú celé svoje majetky. Napríklad žijú v podnájme, lebo prišli o rodinný dom,“ povedal Šumichrast. Spolu s ostatnými desiatimi členmi výboru zvažuje ďalšiu petíciu.
„Zorganizovali by sme ju prípadne aj po voľbách, aby padli všetky nezmyselné reči o predvolebnej kampani,“ dodal Šumichrast.
Nebezpečenstvo hazardných hier potvrdili aj Nemšovania. „Pracovala som v herni a videla som, aké množstvo peňazí tam ľudia nechávajú. Často si aj požičiavali,“ povedala bývalá krupiérka.