TRENČÍN. Že vám meno akademického sochára Jana Moravca nič nehovorí?Nezúfajte, jeho meno nenájdete ani v najnovšom reprezentatívnom Slovníku českých výtvarných umelcov.
Napriek tomu sa s jeho výtvarnou prácou stretali denno-denne milióny Slovákov i Čechov. Možno vás prekvapí, že jeho výtvarné dielo ste nosili vo vreckách nohavíc, kabátov, v kabelkách a tí najmenší aj na šnúrkach zavesených na krku. Portrét psa, pravdepodobne dogy, ktorý na vás pozeral zo všetkých kľúčov, vytvoril práve Jan Moravec.
Burza v Trenčíne
Jednu z pozostalostí po akademickom sochárovi Janovi Moravcovi predávali na zberateľskej burze v Trenčíne.
Keďže jeho meno je verejnosti takmer neznáme, nebola by sa kniha po jeho starom otcovi z roku 1855 takmer minula. Pri sochárovej atramentovej pečiatke a jeho podpise Jan Moravec na titulnej stránke knihy bol pripísaný strohý rukopisný text: Památka po mém dědečku Josefu A. Moravcovi s prípisom Darovala tetička Mařenka z Kolína.Po vyhľadaní Moravcovho mena na internetovom vyhľadávači však kniha s Moravcovým podpisom, ktorá pre návštevníkov burzy nepredstavovala žiadnu zaujímavosť, stúpla výrazne na hodnote.
Hoci Moravcove výtvarné diela nie sú pre bežného človeka známe, jedno z nich pozná každý Slovák i Čech.
Jan Moravec je autorom portrétu psa, ktorý desiatky rokov krášlil takmer všetky kľúče nielen od bytov v bývalom Československu.
Kniha putovala z Levíc do Trenčína
My sme sa vydali po stopách Jana Moravca a zaujímalo nás, ako sa jedna z jeho pozostalostí mohla dostať až do Trenčína. „Po rozvode sa autor loga psíka na kľúčoch Jan Moravec dostal na Slovensko. Býval v Leviciach, na chate mal ateliér a jeho manželkou sa stala o štrnásť rokov mladšia partnerka,“ prezradil nám publicista Josef Krám, ktorý sa zaoberal životom Jana Moravca.V Leviciach ostal po smrti Moravca aj originálny reliéf s vyobrazeným motívom psa, ktorý má rozmery takmer pätnásť centimetrov.
Z Levíc napokon na výstavisko v Trenčíne putovala aj vyše stopäťdesiat rokov stará kniha, ktorú Jan Moravec opatroval po svojom starom otcovi a označil ju svojou pečiatkou s adresou i vlastnoručným podpisom.„Áno, priviezli sme ju sem z Levíc,“ potvrdil jej neznámy predávajúci na výstavisku v Trenčíne.Jan Moravec, ktorý milióny kľúčov skrášlil podobizňou psa, zomrel vo veku 73 rokov v roku 1983 práve v Leviciach. Tu je aj pochovaný.
Podobizeň psíka vytvoril pred rokom 1940
Logo psíka s kľúčom v ústach bolo už v roku 1952 prihlásené ako ochranná známka.Vznik psíkovej podobizne je ešte starší a siaha až pred rok 1940.„V roku 1941 vyšiel katalóg výrobkov syna zakladateľa firmy, kde toto logo bolo už zverejnené.Toto vyobrazenie je staršie ako ochranná známka,“ potvrdil Josef Krám.
K vyobrazeniu portrétu psa na svetoznámych „FAB - kách“ ho priviedla osobná známosť s Antonínom Fáborským, synom zakladateľa spoločnosti.
„Moravec žil v Rychnove vo vile Chrast. Rodina Fáborských bývala vo vilke oproti nemu,“ zaspomínal si Krám.
Alois Fáborský založil firmu už v roku 1911 a na základe začiatočných písmen jeho priezviska dostala firma vyrábajúca kľúče nielen pre všetkých Čechov i Slovákov názov FAB. S veľmi krátkou prestávkou bolo logo psa pochádzajúce z výtvarnej dielne Jana Moravca ozdobou miliónov kľúčov, ktoré dodnes mnohí vlastníme.
Moravcove diela zlodeji kradli
Napriek svetoznámemu psíkovi na miliónoch kľúčov ostalo meno Jana Moravca dodnes takmer neznáme. Sochár, ktorý sa narodil v Českej Skalici v roku 1910, zanechal za sebou aj množstvo ďalších zaujímavých diel.
Z rúk sochára Moravca pochádza aj kolorovaný hlinený reliéf svätohavelskej madony.
Vytvoril aj krásnu pannu sediacu na jeleňovi pre vchod do pôvodnej mestskej sporiteľne v Rychnove.
„Po ponovembrovej rekonštrukcii vchodu do tejto budovy bolo toto dielo ukradnuté. Napokon ho objavili v garáži v Kostelci nad Orlicí,“ prezradil ďalej Krám.
V roku 1938 vytvoril Moravec aj pamätnú dosku jezuitu Bohuslava Balbína i legionára Karla Vašátka.
„Tá bola slávnostne odhalená v roku 1937 na budove rychnovského gymnázia. Už tam však nie je a nikomu sa nepodarilo zistiť, kde sa pamätná doska nachádza,“ dodal publicista a pedagóg Josef Krám.