Kompost využívajú na mestskú zeleň, niekde ho dávajú aj obyvateľom.
TRENČÍN. Povinnosť triediť biologicky rozložiteľný komunálny odpad vyplynula pre obce z novely zákona o odpadoch, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2013.
„Ide o povinnosť vyplývajúcu zo smerníc Európskej únie týkajúcich sa odpadov, ktoré sú pre Slovenskú republiku záväzné. Slovensko musí v roku 2016 dosiahnuť odklon skládkovania na úroveň 35 % z množstva skládkovaných biologicky rozložiteľných odpadov v roku 1995,“ povedal Maroš Stano z ministerstva životného prostredia.
V Starej Turej začali so separáciu biologického odpadu už v roku 2009 ako jedno z prvých miest na Slovensku.
„Investície boli veľmi vysoké a sú len ťažko návratné. Separáciu bioodpadu sme mohli začať realizovať len vďaka dotácií z Európskej únie,“ hovorí Lívia Boorová z mestského úradu. V prvej etape investovali približne 350-tisíc eur, v druhej etape až 800-tisíc eur. „Z dotácií z EÚ mesto obdržalo približne 95 percent z celkových nákladov na projekt a mesto sa spolupodieľalo sumou približne 5 percent,“ hovorí Boorová.
Vybudovali tak kompostáreň a získal fermentovaciu linku na zhodnotenie biologicky rozložiteľného odpadu. „V rámci projektu mohli technické služby mesta zakúpiť i techniku potrebnú na spracovanie odpadu – čelný nakladač, drviaci voz, osievač a ramenový nakladač,“ dodala Boorová. Každá domácnosť v Starej Turej dostala 5-litrovú nádobu, kde môže priamo skladovať bioodpad z domácnosti. Takýto odpad po naplnení nádoby vynesie do veľkej hnedej 660-litrovej nádoby pred bytový dom.
Pri rodinných domoch sú umiestnené 120 l hnedé nádoby. Tieto sú vyvážané do kompostárne, ktorá je súčasťou zberného dvora technických služieb mesta.
„Zváža sa sem nielen biologický odpad z domácností, ale aj z údržby verejnej zelene. V kompostárni sa bioodpad drví, prebieha tu fermentácia, dozrievanie, osievanie a hotový kompost sa využíva na verejné plochy v meste,“ dodala Boorová.
Kompost využíva mesto
Ročné náklady na prevádzkovanie kompostárne sú okolo 25-tisíc eur. „Mesto v rámci separácie bioodpadov ponúka službu drvenie konárov aj okolitým obciam, avšak využitie kompostárne na ukladanie všetkého bioodpadu z okolitých obcí by bolo v tejto dobe nad naše kapacitné možnosti,“ povedala riaditeľka Technických služieb mesta Stará Turá Jana Vráblová.
„Vyrobený kompost sa celý spotrebuje na sadbové úpravy v rámci mestskej zelene,“ dodala Vráblová.
V Nemšovej pristupujú k triedeniu biologického odpadu rovnako aktívne. Mesto vybudovalo za pomoci financovania Európskej únie regionálne centrum zhodnocovania biologicky rozložiteľného odpadu. „Zber bioodpadu v novej kompostárni sme začali na jar minulého roku. Skúšobnú prevádzku strojov kompostárne sme začali na jeseň a dnes už máme hotovú prvú hrobľu kompostu, ktorý je k dispozícii občanom Nemšovej,“ povedala Elena Bachratá z mestského úradu.
V meste je rozmiestnených takmer sedemsto nádob na biologický odpad. „Nádoby vydávame na požiadanie domácností. Mnohí majú v záhrade vlastné kompostovisko, takže triediť biologický odpad nepotrebujú,“ povedala Bachratá. „V blízkej budúcnosti by sme chceli zaviesť zber bioodpadu od bytových domov a tiež získať súhlas na spracovanie kuchynských odpadov a postupné naplnenie projektovanej kapacity,“ dodala Bachratá.
Na Myjave pripravujú rozšírenie
Podobné centrum vybudovalo aj mesto Myjava. Funguje rovnako od jesene minulého roka a nachádza sa v priestoroch zberného dvora.
Mesto biologický odpad nezbiera, obyvatelia ho musia priviezť do zberného dvora na vlastné náklady.
„V letných mesiacoch pripravuje mesto rozšírenie zberu a triedenia bioodpadu a jeho doplnenie o zber odpadu z domácností, ako napríklad kuchynské zvyšky. Do jednotlivých lokalít Myjavy umiestnime viac ako 600 zberných nádob, pripraví sa kalendár zvozu odpadu, jeho triedenie a zapracovanie vhodných prímesí do kompostu v centre biologicky rozložiteľného odpadu,“ povedal hovorca mesta Marek Hrin.
V Bánovciach nad Bebravou evidujú záujem ľudí o zber biologického odpadu, mesto ho však nerealizuje. „Je pre mesto ekonomicky neúnosné. Samozrejme, občania nášho mesta platiaci poplatok za komunálne odpady môžu odovzdať biologický odpad celoročne a bezplatne na zbernom dvore,“ povedala hovorkyňa mesta Ingrid Mozolová. Podľa jej vyjadrenia sa v súčasnosti zaoberajú alternatívou prenájmu pozemku, kde by sa dočasne uskladňovali konáre, lístie a pokosená tráva pred jej ďalším prevozom oprávnenému dodávateľskému subjektu, ktorý zabezpečí zhodnotenie biologického odpadu v súlade so zákonom.
V Trenčíne chcú vyšší počet nádob
V Trenčíne okrem približne 600 zberných nádob existujú dva zberné dvory, kam môžu obyvatelia biologický odpad doviezť. „Bioodpady sa ukladajú na kompostáreň na Zámostí, ktorej prevádzkovateľom je Marius Pedersen. Táto spoločnosť zabezpečuje komplexné nakladanie s bioodpadom,“ povedala Erika Ságová z mestského úradu.
Podľa jej slov je snaha rozširovať zber bioodpadov v meste, v pláne je tiež zvýšiť počet rozmiestnených nádob, ale to bude závisieť od finančnej situácie mesta. Všetko závisí od finančných prostriedkov.
„Organizujeme jarné a jesenné upratovania, počas ktorých sú rozmiestnené na jednotlivých stanovištiach dva veľkoobjemové kontajnery, pričom jeden z nich slúži len na bioodpad. Bioodpady zo zelene pozemkov mesta alebo z pozemkov, ktoré má mesto v správe, nekončia na skládke, ale na kompostárni.
Záujem občanov o triedenie bioodpadu je pomerne veľký. Prednostne by si však mal každý svoj bioodpad kompostovať na vlastnom pozemku,“ dodala.