DRIETOMA. Nové miesto na kúpanie pre ľudí pribudne aj v Drietome v Trenčianskom okrese. Vybudovať by ho mali približne o dva roky. „Plánujeme postaviť bazén pre dospelých, ktorý bude mať tristo štvorcových metrov a vedľa neho bazén pre deti vo veľkosti osemdesiat štvorcových metrov,“ povedal starosta Drietomy Jozef Kluka.
Podľa jeho slov tento zámer schválili poslanci. „Členovia zastupiteľstva schválili aj uznesenie, na vypracovanie projektovej dokumentácie k územnému konaniu,“ vysvetlil starosta.
Štvrťmiliónové náklady
Obec vybuduje kúpalisko vo veľkom areáli spojenej základnej školy s materskou školou. „Náklady odhadujeme na 250-tisíc eur. V rezervnom fonde máme nejaký kapitál, aby sme mohli začať so stavbou hneď, ako budeme mať právoplatné stavebné povolenie. Môžeme kúpalisko stavať aj na tri etapy,“ povedal Kluka. Stavebné práce by sa mali začať už tento rok a nové kúpalisko bude k dispozícii do konca roku 2016.
„Na streche telocvične umiestnime slnečné kolektory, ktoré budú predhrievať vodu v bazénoch. Ak predhrev nebude dostatočný, máme tu kotolňu, ktorá by vodu potom dohriala,“ vysvetlil starosta. Navštevovať kúpalisko môžu aj záujemcovia z neďalekých Čiech. Ich kúpaliská sú podľa mnohých ľudí kvalitné, no často preplnené.
Možnosti kúpania
Obyvatelia obce vnímajú stavbu kúpaliska rôzne. „Nech je tu plaváreň, ale mali rozšíriť aj škôlku, ešte aspoň jednu triedu, aby mamičky mohli chodiť do roboty,“ povedala dôchodkyňa Mária z Drietomy. Trenčania by plaváreň v Drietome uvítali už toto leto.
„Je to pekný zámer, ale situáciu Trenčína ako mesta bez plavárne to tento rok nevyrieši. Keby aspoň v blízkom okolí bola menšia plaváreň, bola by to menšia náplasť,“ povedal Ján Kobza.
Názor odborníka
Niektorí odborníci zámer postaviť kúpalisko z prevažne vlastných zdrojov hodnotia pozitívne. Varujú však pred možnými rizikami. Za najväčšie považujú udržateľnosť prevádzky kúpaliska.
„Ak je kúpalisko financované z vlastných zdrojov obce, takéto stavby spravidla nikdy nie sú samostatné,“ povedala Eva Balážová, prezidentka Asociácie komunálnych ekonómov Slovenska. Podľa nej všetko závisí od dobrého marketingu. „Vtedy obec nemusí riešiť náklady na kúpalisko len z vlastných zdrojov. V tom môže pomôcť aj rozvíjanie cestovného ruchu alebo nákupnej turistiky,“ povedala Balážová. Výhodu stavby vidí aj v jej umiestnení.
„Oveľa ľahšie sa dajú odhadnúť názory miestnych obyvateľov a podnikateľov ako vo veľkých mestách,“ dodala Balážová.