Zvýšená hladina Váhu počas častých dažďov spôsobila stavebníkom v Trenčíne problémy. Na čas prestali s prácami, situáciu už majú pod kontrolou.
TRENČÍN. Nepriaznivé poveternostné podmienky mali vplyv aj na stavbu nového železničného mosta v Trenčíne. Zvýšená hladina Váhu zapríčinila veľa problémov na stavenisku a pracovníci na čas museli výstavbu ukončiť. Problémy vznikli už v druhej polovici mája na umelo vytvorenom štrkovisku. Poškodenie hrozilo stavebným strojom.
Problémy s počasím
„Došlo k odplaveniu provizórnej prístupovej cesty medzi piliermi 4 a 5 rozostavaného nového železničného mosta,“ povedala Daniela Detersová z odboru komunikácie Železníc Slovenskej republiky. Voda podmyla aj žeriav, ktorý sa začal veľmi nebezpečne knísať. „Hrozil jeho pád do rieky, čo sa, našťastie, nestalo. Žeriav pracovníci koncom mája zdemontovali,“ povedala Detersová.
Práce po znížení hladiny Váhu budú naďalej pokračovať. Železnice však ďalšie komplikácie pri nepriaznivom počasí nevylúčili. „Počas častých dažďov nedošlo k žiadnym zraneniam osôb pracujúcich na stavbe mosta. Škody, ktoré vznikli, sa vyčíslia až po poklese hladiny vody vo Váhu,“ dodala Detersová.
Úprava hladiny
Prietok vody na rieke v blízkosti prác zabezpečuje hať Trenčianske Biskupice, nemôže ju však pri nepriaznivom počasí regulovať. „Počas povodňových prietokov hať funguje len ako priamo prietoková, to znamená, koľko vody tadiaľ pritečie, toľko aj odtečie,“ vysvetlil Ľuboš Krno, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Podľa jeho slov by pri prácach v blízkosti rieky mali mať stavebníci vypracovaný povodňový plán.
„Vždy, keď sa očakáva zvýšený povodňový prietok, ich včas informujeme o tomto stave. Stavebníci sú povinní na pracovisku nachádzajúcom sa v záplavovom území urobiť také opatrenia, ktoré budú čo najviac eliminovať prípadné povodňové škody,“ dodal Krno. O zmene hladiny Váhu sú informovaní aj trenčianski rybári.Potvrdil to aj Jozef Lauš, predseda Slovenského rybárskeho zväzu, miestnej organizácie Trenčín.
„Monitorujeme situáciu z hľadiska ochrany genofondu rýb, ktoré môžu uviaznuť v priehlbinách vzniknutých plytkých úsekov. Monitorujeme tiež zvýšené hladiny Váhu vplyvom zrážok a vybrežené úseky. V týchto prípadoch je zakázané loviť ryby, zabraňovať ich návratu do pôvodného toku,“ povedal Lauš.