Najväčšie podlžnosti voči samosprávam majú podnikatelia za dane z nehnuteľnosti. Mestá vymáhajú poplatky aj spomocou exekútorov.
REGIÓN. V Dubnici nad Váhom evidujú pohľadávky v celkovej výške takmer 740-tisíc eur. Najväčšou mierou sa na tejto sume podieľajú právnické osoby a podnikatelia, ktorí dlžia mestu poplatky za dane z nehnuteľnosti viac ako 473-tisíc eur.
Približne päťsto pohľadávok
„Najskôr posielame dlžníkom písomné výzvy, potom uverejňujeme výzvy v miestnej tlači, v mestskom rozhlase, potom nasleduje zverejnenie dlžníkov v zmysle zákona a nakoniec vymáhanie prostredníctvom exekútorov,“ hovorí Juraj Džima z dubnického mestského úradu. Podľa štatistík približne osemdesiat percent ľudí uhradí dlh po prvej písomnej výzve, zvyšok už mesto musí vymáhať prostredníctvom exekútorov. Ich služby využívajú v Dubnici od roku 2007.
„Určite je vymáhanie prostredníctvom súdneho exekútora efektívnejšie, ako keby dlh vymáhalo priamo mesto. Sú tu náklady na vymáhanie, ľudské zdroje, časová náročnosť, systém evidencie a sledovania stavu pohľadávok,“ hovorí Džima. Ročne podľa neho mesto rieši cez exekútora približne päťsto pohľadávok. Zoznam dlžníkov má mesto uverejnený na svojich webových stránkach.
Podobná situácia je aj v Novom Meste nad Váhom. Najviac neplatičov evidujú za dane z nehnuteľností u právnických osôb a za prenájom bytových a nebytových priestorov a poplatky za komunálny odpad. „Pri neplatičoch za byty mesto pristupuje v krajnom prípade k vyprataniu bytov, ale snažíme sa zabezpečiť pohľadávku i dohodou na splátkovom kalendári,“ hovorí primátor Jozef Trstenský.
„Pri pohľadávkach voči právnickým osobám, napríklad na dani z nehnuteľnosti, ak daňovník nezaplatí, tak mu mesto zašle výzvu a ako ďalší krok nasleduje exekúcia,“ dodal Trstenský.
Trenčín znovu zverejní dlžníkov
V Trenčíne evidujú najväčšie pohľadávky pri miestnych daniach z poplatkov za komunálne a drobné stavebné odpady a tiež za dane z nehnuteľností. V roku 2012 zverejnili zoznam neplatičov na mestských internetových stránkach. Tento rok plánujú akciu zopakovať.
„Zoznam zverejníme najneskôr do leta,“ hovorí Erika Ságová z trenčianskeho mestského úradu. Pri vymáhaní pohľadávok najskôr vyzvú daňovníka na zaplatenie podlžnosti. „Z hľadiska vymáhania pohľadávok neplatiči, ktorí pozabudnú zaplatiť v termíne, splátky zaplatia správcovi dane hneď po upozornení,“ povedala Ságová.
„Pri dlhodobých neplatičoch však mesto Trenčín musí postupovať pohľadávky na vymáhanie súdnym exekútorom,“ dodala Ságová. Mesto spolupracuje so súdnou exekútorkou Adrianou Steinerovou, ktorá vysvetľuje postup pri vymáhaní podlžnosti. „Najskôr sa ošetrí majetok dlžníka a potom mu pošleme upovedomenie o začatí exekúcie. Dlžník môže podať námietky -napríklad, že sumu už uhradil, prípadne že uviedol zlý variabilný symbol a na základe toho sa to pošle na súd. Ten môže exekúciu zastaviť,“ hovorí Steinerová. Podľa jej slov sa snažia vždy s klientom dohodnúť.
Postup pri menších pohľadávkach
„Pri malých pohľadávkach do tristo, štyristo eur nie je nutné zablokovať majetok, aby ho dlžník nepreviedol na inú osobu. Vtedy posielame upovedomenie o začatí exekúcie, aby mal človek možnosť v lehote štrnástich dní sumu uhradiť a mať tak nižšie poplatky a exekučné trovy,“ dodala Steinerová. Poplatky sú vtedy polovičné. Rovnako sa s exekútorom dá dohodnúť aj na splátkach.