Výstava výtvarníkov a manželov Jany a Tomáša Hlavenkovcov zaujme kvalitou i množstvom netradičných diel vyžarujúcich čarovnú atmosféru.
TRENČÍN. Expozícia s názvom Päť minút za mestom v Galérii M. A. Bazovského ponúka milovníkom výtvarného umenia málo vídaný presun z reality do ríše nespútanej fantázie.
Tomáš Hlavenka (37) svoj intenzívny vzťah s prírodou pretlmočil hravou a príťažlivou formou do podoby najmä trojrozmerných objektov z netradičných materiálov.
Jeho partnerka Jana Hlavenková - Prekopová (33) využila paletu pestrých farieb na spojenie maliarskeho plátna s prírodou. Výstava potrvá do 15. júna.
Tvorba manželov očarí výnimočnosťou
Zemiak zo žuly s výhonkami z kremeňa, jedovaté huby z kostí zvierat, maľby zničených trpaslíkov, ale aj trojrozmerný obraz zo skutočnej kôry brezy doplnenej machom či socha zo špongie.
Tvorba manželov Hlavenkovcov ponúka návštevníkovi množstvo kurióznych a ojedinelých artefaktov.
„V Tomášovej práci nájdeme aj z liatiny odliate stromy, kríky a korene. Osadil ich do reálnej krajiny a vyvolal živú a kontroverznú reakciu,“ povedala kurátorka výstavy Ela Porubänová na margo „živých“ drevín z kovu. V tvorbe Tomášovej manželky sa objavujú aj ironické citácie na svetoznáme obrazy i diela parodujúce socialistický realizmus. „Otlčených trpaslíkov situovala akoby do portrétov novodobých barokových šľachticov,“ povedala Porubänová.
Vzájomná prezentácia diel životných partnerov prináša na výstavu netradičné množstvo absurdnosti, humoru a výtvarného nadhľadu.
Sochy z kostí, peny, kameňa i liatiny
Takmer trojmetrové huby z polyuretánovej hmoty, ale aj kuriózne huby z veľkých zvieracích kostí budú v galérii rásť ešte niekoľko týždňov.
„Polyuretánová pena je fascinujúca svojím bujnením. Obrovskú hubu som z nej tvoril vyše mesiaca. Za hmotu som zaplatil vyše šesťtisíc korún. Na výrobu kríkov som zase použil šedú liatinu. Kosti zvierat chodím zbierať do prírody. Keď vhodné kosti v lese nenájdem, smerujem do mäsiarstva,“ prezradil Tomáš Hlavenka.
Vystavené huby vytvoril z kostí kráv, laní a srncov. Kosti sú pre výtvarníka z Brna stavebným materiálom.
„Vytvoril som z nich už vyše šesťdesiat objektov. Dokázal som využiť aj rebrá mačky,“ pokračoval autor.
Niektoré z jeho objektov využili v minulosti aj filmári.
V trinásťdielnom náučnom televíznom seriále Na huby používal herec Arnost Goldflam barlu z kostí, ktorá mu pomáhala v chôdzi lesom.
Zničených trpaslíkov zvečnila na obrazoch
Rodáčka z Dulova pri Ilave Janka Hlavenková - Prekopová ponúkla na výstave rozprávkový pohľad na prírodu zachytený grotesknou a odľahčenou formou. Do pestrofarebnej krajiny neváhala zakomponovaťaj socialistickú „škodovku“ za starou bránou s kvetináčom v popredí.
„Mali sme podobný plot a rovnaké auto. Je to spomienka na detstvo,“ usmiala sa mladá maliarka.
Vo svojich obrazoch spomína aj na chalupárčenie a záhradkárstvo, neobchádza ani romanticky zachytené vtáčie búdky či včelíny. V seriáli obrazov ožili aj v minulosti obľúbené gýče zo záhradiek - trpaslíci. „V Dulove, za dedinou, v ktorej som žila, boli pri Váhu zničení trpaslíci povyhadzovaní. Bol na nich cítiť zub času. Vzala som ich a začala ich tváre zachytávať maľbou na plátno. Portrét jedného som zvládla približne za hodinu. Doteraz mám sošky trpaslíkov odložené,“ dodala Jana Hlavenková.