Skvelé úspechy získala trojica novomestských rybárov na majstrovstvách sveta v love tresky v Nórsku.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Najlepší rybári z viacerých štátov sveta sa v uplynulých dňoch presunuli do nórskeho mesta Svolvaer. Novomešťan Ján Švec tu na majstrovstvách sveta v love tresky získal bronzovú medailu.
Pred piatimi tisíckami divákov sa v love rýb zaskvelo aj družstvo Slovenska tvorené trojicou Novomešťanov, ktorých doplnil Nór Geir Borno. Vďaka Geirovej manželke, ktorá pochádza z Nového Mesta nad Váhom, je tak trochu Novomešťanom už aj on. Spolu so svojou partnerkou novomestské končiny pravidelne navštevuje.
Novomešťanpatrí k najlepším rybárom sveta
Lov tresky je tisíc rokov starou tradíciou. Už starí Vikingovia chodievali na všetky cesty so sušenými rybami, ktoré im boli potravou.
V tomto roku o titul šampiónov bojovalo 670 rybárov, ktorí za dva dni ulovili spolu 75 ton tresiek.
Slovenskú reprezentáciu tvorili Novomešťania Ján Švec a otec so synom Viliam a Filip Hornišovci.
S nápisom Team Slovakia na rybárskom drese doplnil novomestské trio Nór Geir Borno. „Ján Švec ulovil tresku s hmotnosťou 27 kilogramov a v celkovom hodnotení jednotlivcov v love najťažších tresiek získal bronz. Majster sveta ulovil tresku s hmotnosťou 29 kilogramov,“ potvrdil člen slovenského tímu Geir Borno. Slovensko-nórska reprezentačná zostava uspela aj v kategórii družstiev.
„Za dva dni sme ulovili 1243 kilogramov tresiek a obsadili konečné šieste miesto,“ pokračoval Geir.
Prvý deň majstrovstiev sveta chytali stovky rybárov udicami počas šiestich hodín. „Janko hneď v prvý deň chytil na udicu neuveriteľných štyristo kilogramov rýb. Je to obrovská drina vytiahnuť veľké úlovky udicou a rukami na loď,“ hovorí Novomešťanka Janka Borno.
Najväčšou konkurenciou novomestsko-nórskeho družstva boli Nóri, Švédi, Nemci a Poliaci.
Všetky družstvá boli povinne štvorčlenné. Na majstrovstvách sveta boli doslova na gramy detailne odvážené úlovky jednotlivcov i reprezentačných tímov. Majstri sveta napokon ulovili vyše tritisíc kilogramov tresky.
„Spoločné novomestsko-nórske družstvo sme na majstrovstvách sveta vytvorili po prvýkrát. Všetci traja Novomešťania sú však už skúsení rybári,“ skonštatoval Nór.
Slovenský reprezentačný tím dal Nór Geir Borno dohromady vďaka manželke Janke z Nového Mesta nad Váhom. „Janko, Viliam, Filip a môj manžel zostavili družstvo vlastne prostredníctvom mňa. Hornišovcom sa Nórsko veľmi páči, pravidelne sa sem vracajú. Už boli aj u nás doma na návšteve,“ usmiala sa Novomešťanka Janka, ktorá žije v nórskom meste Harstad za severným polárnym kruhom od augusta 2008.
Treska je inteligentná ryba
Napriek tomu, že Nóri sú na svoju vlasť a štátnu zástavu veľmi hrdí, Geir sa rozhodol posilniť slovenský tím a Novomešťanov. Na rybárskych „dresoch“ však okrem slovenskej trikolóry nechýbala ani našitá nórska zástavka.
Spolu lovili z lode Kjetil a počas majstrovstiev sveta im konkurovali rybári z ďalšich sedemdesiatich plavidiel.
Tresku chytajú s obľubou ľudia od osídlenia Lofotov.
„Lofoty sú rodiskom tresky, je tam správna teplota a slanosť vody pre ich rozmnožovanie a život. Najväčšie tresky dosahujú hmotnosť až päťdesiat kilogramov. To sú však už unikáty.
Bežne lovené tresky vážia šesť-sedem kilogramov,“ pokračoval. Treska patrí medzi predátorov a rada loví. Medzi rybármi sa tradujú legendy o jej inteligencii. „Keď sa ryby lovia do sietí, ulovený losos v nich pláva neustále dookola. Treska si nájde jedno miesto, ktoré neustále ohryzáva a dokáže sa zo siete vymaniť,“ potvrdil rybár.
Čerstvá treska je podľa neho najlepšia uvarená v posolenej vode s bobkovým listom a korením. Dokážu ju pripraviť na „milión“ spôsobov a vôbec z nej necítiť rybacinu.
Nóri na pokrmy z rýb nedajú dopustiť
Aj najlepší rybári niekedy neodolajú sile lovených rýb. „Takmer všetci lovci už niekedy prišli o svoje udice. Každý súťažiaci ma nachystané náhradné udice a množstvo dielcov na ich opravy. Doteraz sa mi nikdy nestalo, aby ma ryba stiahla do vody,“ prezradila nórska posila Novomešťanov. Tresky plávajú v skupinách a lovia ich nielen muži, ale aj rybárky. Niekedy ulovia takú rybu, ktorá váži ako jej lovkyňa. Na denno-denný jedálny lístok z rýb si Novomešťanka Janka už privykla.
„Ryby pripravujú na obrovské množstvo spôsobov. Varia ich, pečú ich, nakladajú. Nikdy sa rýb neprejedia. Ja pracujem v domove dôchodcov. Minimálne štyrikrát do týždňa jedia jeho klienti ryby. Kuracinu a ryžu tam napríklad nikdy nemali,“ dodala Janka Borno.
Napriek tomu, že Nórsko je krajinou rybárov, ceny rýb v obchodoch sú vysoké.
V hlavnom meste Oslo sú ryby trikrát drahšie ako v Jankinom súčasnom bydlisku v Harstade. Sú rodiny, ktoré jedia ryby sedemkrát do týždňa.