Obyvatelia sociálnych bytov na Kasárenskej ulici v Trenčíne sa sťažujú na zlé podmienky bývania. V bytoch podľa ich slov nefunguje kúrenie, vlhnú a sú plesnivé. Podľa mesta sú za stav bytov zodpovední ich nájomcovia.
TRENČÍN. Na Kasárenskej ulici je šestnásť sociálnych bytov a desať unimobuniek, kde sú ubytovaní sociálne slabší občania.
Spolu by tu podľa údajov mesta malo bývať takmer osemdesiat ľudí. Mesto ich sem nasťahovalo ešte v roku 2005 a malo ísť len o dočasné riešenie.
Obyvatelia bytov sa sťažujú na zlé podmienky bývania. Niektorým poslancom poslali anonymný list.
„Byty sú plesnivé, hnilé okná za chvíľu vyletia z pántov. Prečo tu nie je ústredné kúrenie? Cez zimu sa tu vôbec nedá byť, musíme spať oblečení v zimných veciach -deti aj dospelí. Elektrina je strašne drahá, tak nemôžeme vykurovať celých 24 hodín, veď by sme sa nedoplatili. Byty vlhnú odspodu aj od vrchu, všade sú plesne. Pritom tu bývajú chorí ľudia, astmatici, aj malé deti bývajú choré,“ vymenúvajú problémy. Sťažujú sa tiež na chýbajúce pouličné osvetlenie.
Za stav bytov môžu nájomcovia
Mesto technický stav bytov pozná. „Za stav bytov a ubytovacích zariadení sú zodpovední v prvom rade ich nájomcovia, ktorí ich dostali pridelené nové.
Ako si ich udržiavajú, taký je aj ich terajší technický stav,“ konštatuje Erika Ságová z mestského úradu.
„Okná s kombinovaným spôsobom otvárania sú vážne poškodené, preto sa nedajú otvárať a priestory vetrať.
Parapetné dosky sú prehnité, čo má za následok aj znehodnocovanie vnútorného zariadenia. Strešná konštrukcia vykazuje na viacerých miestach mechanické poškodenie - od detí, ktoré vyhadzujú na strechu predmety, ktoré ju poškodia,“ hovorí Ságová.
Nedoplatky neustále rastú
Mesačný nájom pri bytoch sa pohybuje od 20 do 44 eur podľa veľkosti bytu, pri unimobunkách je to 30 až 50 eur.
„Celkový evidovaný nedoplatok za nájom k 30. aprílu 2014 je 11 561,80 eura. Po každom vyprataní neplatiča zostáva mestu zdevastovaný byt alebo ubytovacie zariadenie, do ktorého musí investovať nemalé finančné prostriedky, aby ho mohlo odovzdať v užívaniaschopnom stave ďalšiemu nájomcovi,“ povedala Ságová.
Poslanec a člen sociálnej komisie Robert Lifka vidí dlhodobé neriešenie problematiky sociálne slabších obyvateľov iba ako strkanie hlavy do piesku.
„Treba ale povedať, že zvyčajne títo ľudia pýtajú za pomerne málo peňazí komfort normálneho bývania, čo zo žiadneho zákona nevyplýva,“ hovorí Lifka.
„Väčšina zastupiteľstva je sociálnodemokratická, primátor je nezávislý, ale rád hovorí o súcite a hodnotách blízkych kresťanskodemokratickým politikom, preto ma prekvapuje nezáujem o riešenie tejto problematiky,“ dodal Lifka.
Podľa Ságovej primátor Richard Rybníček situáciu na Kasárenskej ulici veľmi dobre pozná a viackrát si túto oblasť osobne prešiel.
Problematickú situáciu rieši už dlhší čas. „Nie je to ľahké, lebo stále treba pamätať na to, že tu žijú rodiny s deťmi. A s týmto vedomím pracujem na budúcom riešení situácie na Kasárenskej ulici,“ povedal Rybníček.