TRENČÍN. Viac ako dvesto najlepších fotografií vybratých z kolekcie 406 záberov od 97 fotografov z Trenčianskeho kraja si môžu prezrieť návštevníci 18. ročníka výstavy AMFO Trenčianskeho kraja. Pútavá expozícia vo výstavných priestoroch Trenčianskeho samosprávneho kraja je nainštalovaná do 19. mája.
Trojčlenná porota udelila štrnásť cien a devätnásť čestných uznaní za najlepšie farebné a čiernobiele fotografie i multimediálne prezentácie v troch vekových kategóriach. Medzi vystavenými fotografiami nechýbajú portréty, krajinky, architektúra, ale aj makrozábery, reportážne a cestovateľské fotky či experimentálna tvorba.
Odborná porota udelila hlavné ceny
V kategórii čiernobielej fotografie nad 21 rokov zvíťazila Mária Melicherčíková z Prievidze s fotoseriálom Nový domov. Vo farebnej fotografii si hlavné ceny rozdelili bez určenia poradia Rastislav Hustý z Chvojnice, Jana Pagáčová z Pruského za krajinky Moravské línie a Dušan Madaj z Prievidze za Fatranskú noc. V kategórii do 21 rokov triumfovali študentky Strednej umeleckej školy v Trenčíne.
Porote sa najviac páčila čiernobiela fotoséria Lucie Kšiňanovej Hudba ulice zachytávajúca pouličných hudobníkov z Latinskej Ameriky.
Nina Nagyová zaujala štvoricou netradične stvárnených farebných portrétov žien.
V kategórii do 16 rokov zvíťazila Beata Svedková z Horného Srnia vďaka pútavým snímkam jarnej krajiny.
Čiernobiele zábery súmraku v rôznych podobách zabezpečili v tejto kategórii víťazstvo Viktórii Witkovskej z Nitrianskeho Pravna.
Trenčiansky kraj bol vždy rodiskom množstva úspešných fotografov.
„Posolstvom tohoročnej výstavy je schopnosť autorov mať vlastný názor, byť sám sebou a vedieť to vyjadriť obrazom. Cenným je aj záujem mladých autorov o fotografiu. Ich hľadanie vlastného výrazu, štýlu, svedectva o sebe a iných. Hľadajú krásu a dobro v krajine i ľuďoch,“ povedal predseda poroty Fero Tomík. Podľa neho sa kvalita fotografickej tvorby v Trenčianskom kraji stále zvyšuje.
Fotografi sa snažia pretvoriť to, čo vidia, na to, čo cítia. „Je tu veľmi silná nastupujúca generácia. Každý vidí svet inak a cíti ho po svojom. Nesnažia sa kopírovať predošlých a nevnucujú sa súčasným a budúcim autorom,“ skonštatoval Tomík. Fotoexpozícia je aj v 18. ročníku súťaže zárukou kvalitných fotografií známych autorov i tvorcov novej generácie.
Čiernobiele fotografie z koncentračného tábora
Jana Pagáčová z Pruského a Jozef Poláček z Trenčína získali na 18. ročníku AMFO až tri ceny. „Čiernobiele fotografie som nafotila v koncentračnom tábore v Osvienčime. Je to miesto, kde je sústredené obrovské utrpenie. Vidieť množstvo detských topánočiek a ľudských vlasov je kruté. Snažila som sa zachytiť pohľad väzňov, čo cez okno chodby mohli vidieť v tej dobe,“ povedala Pagáčová.
Tá zaujala aj skvelými fotografiami krajiny vo farebnom prevedení. „Na fotografiách je mólo i maják na Neziderskom jazere v Rakúsku v jeseni 2013, ale aj rozsiahle polia na južnej Morave v Šardiciach. Je to úžasná krajina. Mám tam pocit, akoby som bola v omaľovávanke. Prelínajú sa tam žlté repkové polia so zeleným žitom,“ dodala Pagáčová. Jej snímka moravských polí bola aj titulnou fotografiou na obale katalógu k výstave.
Nechýbajú „akty“ ovocia a malebné Nórsko
Návštevníkov výstavy nadchli aj čiernobiele makrozábery „aktov“ ovocia zachytené objektívom Tomáša Fidricha.
Tento Myjavčan predstavil čiernobiele podoby jablka, hrozna a jahody netradičnou formou s čiernym pozadím na dokonale technicky zvládnutých fotografiách. „Venujem sa akýmkoľvek zátišiam a krajinkám. V minulosti som fotil aj reportážne zábery. Mne osobne sa najviac páči akt jahody,“ usmial sa Tomáš.
Čarovnú podobu nórskej krajiny priblížila Monika Šupatíková zo Bziniec pod Javorinou. „Fotila som na ostrove Hinnoya 400 kilometrov za severným polárnym kruhom. Po Nórsku som cestovala už päťkrát, fascinujú ma fjordy. Veľmi rada fotím typické rybárske domčeky, kde domáci zazimovávajú loďky,“ vyznala sa Monika Šupatíková.