TRENČÍN. Nezamestnanosť v Trenčianskom kraji je momentálne na úrovni necelých 10,5 percenta, čo predstavuje takmer 35-tisíc ľudí bez práce. V rámci Slovenska sú na tom lepšie len obyvatelia Trnavského a Bratislavského kraja.
Trenčiansky okres čaká mierne zníženie počtu nezamestnaných. Japonská spoločnosť Akebono Brake Industry plánuje v Trenčíne vybudovať závod na montáž brzdových systémov.
Nové možnosti zamestnania
„V prvej etape by mala prijať približne 85 zamestnancov. Omnoho väčší dosah na mieru nezamestnanosti však očakávame až v prípade, že prvá časť investície sa ukáže ako úspešná a investor rozšíri svoju výrobu,“ hovorí Renáta Robotová z trenčianskeho úradu práce.
„Predpokladáme, že investor bude vo väčšej miere potrebovať menej kvalifikovanú pracovnú silu - výrobných pracovníkov, avšak na trhu práce sa nachádza aj dostatok kvalifikovaných ľudí, takže nepredpokladáme problém s obsadzovaním aj týchto pozícií,“ povedala Robotová.
Okrem Akebona prišli do trenčianskeho priemyselného parku aj ďalšie spoločnosti: PrintAliance AM, TnTEL a Agrotrend Slovakia. „Do mestskej kasy tak pribudlo spolu za predaj pozemkov pre tieto spoločnosti vyše 420-tisíc eur,“ povedala hovorkyňa trenčianskeho mestského úradu Erika Ságová.
Svoju prevádzku do priemyselného parku presťahovala aj spoločnosť Johnson Controls. „Čo sa týka ďalších investorov, tak môžeme potvrdiť, že prebiehajú predbežné rokovania, ale v tomto čase sa k nim nebudeme bližšie vyjadrovať,“ dodala Ságová.
Mierne oživenie trhu práce očakávajú aj v priemyselnom parku v Novej Dubnici.
Podľa medializovaných informácií priemyselný park v Dubnici nad Váhom plánuje prijať štyroch nových investorov. Mala by to byť jedna kórejská a jedna švajčiarska firma a dve firmy zo Slovenska.
„Nakoľko kórejský investor už u nás pôsobí, plánuje iba rozšíriť svoju výrobu o ďalších približne 50 zamestnancov. Jeho hlavná náplň práce je výroba súčiastok pre automobilový priemysel.
Podobne aj švajčiarska textilná firma už zamestnáva v dubnickom priemyselnom parku asi tridsať zamestnancov a plánuje prijať ďalších dvadsať ľudí. Dve nové firmy zo Slovenska sa budú zaoberať nábytkárskym a strojárenskym priemyslom a plánujú prijať približne päť nových zamestnancov,“ dodala Robotová.
Dopyt je po robotníkoch
Pozitívne zmeny na trhu práce zaznamenali tento rok aj v personálnych agentúrach.
„Trenčiansky kraj je hodnotený ako jeden z najlepších z pohľadu uplatnenia sa na trhu práce. Jeho špecifiká vidíme hlavne v dostatočnom pokrytí priemyselných firiem v regióne. Veľmi silné je zastúpenie strojárskych pozícií,“ hovorí Zita Tokárová z personálnej spoločnosti Index Nosluš. „Firmy hľadajú viac zamestnancov najmä do oblasti automobilového a elektrotechnického priemyslu.
Rastie dopyt po kvalifikovaných robotníkoch a zamestnancoch v službách. Ide zvyčajne o pracovníkov vo výrobe alebo ľudí ovládajúcich remeslá. Patria sem hlavne operátori výroby, elektromechanici a CNC obrábači,“ dodala Tokárová.