TRENČÍN. Viacero miest v Trenčianskom kraji rieši problémy s kúpaliskami. Trenčianske bazény zostávajú stále bez vody, neistá je sezóna v Nemšovej, problémy sú aj s rekonštrukciou Zelenej žaby v Trenčianskych Tepliciach.
V Trenčíne je dnes všetko ešte v príprave a v povoľovacích procesoch. Samotné práce sa začnú na jeseň.
„Podľa vyjadrenia zhotoviteľa budú najskôr rekonštruovať most na Ostrov, ktorý by mal byť aj počas prác prejazdný,“ hovorí Erika Ságová z mestského úradu. Investíca 6,5 milióna eur bez DPH zostáva po takmer dvojročných rokovaniach železničiarov a primátora Richarda Rybníčka na pleciach železníc. „Budúci rok v máji by mali byť všetky objekty respektíve časti takzvanej malej stavby skolaudované,“ dodala Ságová.
Nový tobogán
Trenčania budú môcť využiť služby termálneho kúpaliska Pažiť v Bánovciach nad Bebravou. „Ak nám bude priať počasie, radi by sme kúpalisko otvorili už prvý júnový týždeň,“ hovorí majiteľ kúpaliska Rudolf Mäsiar. Na túto sezónu si pre návštevníkov pripravili niekoľko noviniek.
„Máme nový šesťdesiat metrový tobogán a tiež šestnásťmetrovú trojdráhovú šmýkačku. K nej sme vybudovali aj nový bazén,“ povedal Mäsiar.
Na kúpalisku v Dubnici nad Váhom zasa investovali do detského ihriska a posedenia pre návštevníkov. „Na kúpalisku sme vybudovali pieskovisko so šmykľavkami, hojdačky a preliezačky. Pribudol tiež nový altánok na posedenie,“ hovorí majiteľ Marián Múčka.
„Kúpalisko plánujeme otvoriť od prvého júla, ak by ale už bolo teplé počasie, vieme sa prispôsobiť a otvoriť aj o týždeň skôr. Radi by sme nadviazali na minuloročnú sezónu, ktorá bola najlepšia za posledných desať rokov,“ dodal Múčka.
V Novom Meste nad Váhom sa v lete na kúpanie využívajú jazerá na Zelenej vode, ktoré sú otvorené v závislosti od počasia.
„V mesiacoch september až jún je každú sobotu a nedeľu pre verejnosť vyhradená krytá plaváreň v priestoroch Strednej odbornej školy na Bzinskej ulici,“ povedal primátor Jozef Trstenský.
Mesto ročne zo svojho rozpočtu dopláca na jej prevádzku desaťtisíc eur.
„Kapacita je tridsať návštevníkov na hodinu, ale, žiaľ, nebýva naplnená,“ dodal Trstenský.
Hygienická kontrola
Zelená voda je podľa kritérií hygienikov v rámci spádového územia Regionálneho úradu verejného zdravia v Trenčíne jediným jazerom určeným na kúpanie. Kvalitu vody tu skontrolujú pred začiatkom kúpacej sezóny a potom dvakrát za štrnásť dní. „Počas sezóny vyhovovala požiadavkám platnej legislatívy,“ hovorí zástupca regionálnej hygieničky Peter Pružinec.
Okrem Zelenej vody hygienici kontrolujú kvalitu vody aj na jazerách, ktoré počas leta využíva na kúpanie väčší počet ľudí: vodná nádrž Dubník v Starej Turej, štrkovisko v Hornej Strede, vodné nádrže na Starej Myjave, v Opatovej pri Trenčíne a tiež Prusy pri Bánovciach nad Bebravou.
„Cieľom takéhoto monitoringu je zistenie aktuálnej kvality vody a v prípade zistenia jej znečistenia informovanie verejnosti o potenciálnom riziku ohrozenia zdravia,“ hovorí Pružinec.