Výskyt bobrov v Zlatovskom kanáli robí starosti správcom Povodia Váhu aj trenčianskym vodárňam.
TRENČÍN. Bobor riečny sa objavil už aj v katastri mesta Trenčín. Jeho výskyt odhalili neďaleko areálu priemyselného parku v umelom Zlatovskom kanáli, kde si postavil hrádzu.
Keďže ide o chráneného živočícha, jeho prirodzené prostredie sa nesmie narušovať.
Nevinne vyzerajúca hrádza však spôsobuje problémy v regulácii toku koryta riečky. Tá musí mať zaistený neprerušený prietok.
Nová skúsenosť
„Stav toho koryta nie je štandardný. Je to pre nás výnimočná a nová skúsenosť, keďže sa na našich tokoch prvýkrát vyskytol takýto problém,“ povedal Ladislav Glinda zo Správy povodia stredného Váhu.
Podľa neho by v extrémnych prípadoch mohla vytvoriť bobria hrádza nepríjemnosti aj pre ľudí. A to v prípade väčších zrážok.
„Vtedy sú hladiny spodných vôd vyššie a mohlo by prísť k jej vzdúvaniu, napríklad v pivniciach občanov,“ povedal Glinda s tým, že sa to týka pravého brehu tohto vodného diela. Hrádza komplikuje aj prevádzku Trenčianskych vodární a kanalizácii.
„Môže sa stať, že budeme mať väčšie množstvo dažďovej vody, ktorá sa bude zdržiavať v systéme a my ju musíme potom prečerpať na čistiareň odpadových vôd. Znamená to navýšenie peňažných nákladov pre čistiareň,“ povedal Juraj Masár, projektový manažér Trenčianskych vodární a kanalizácii.
Ako situáciu riešiť?
Pomôcť riešiť situáciu má dohoda medzi všetkými úradmi, ktorých sa tento problém týka.
„Zatiaľ je dohoda medzi správcom toku, správcom verejnej kanalizácie a orgánom štátnej ochrany prírody taká, že sa hrádza odstraňovať nebude,“ povedal Daniel Prekop, pracovník Okresného úradu v Trenčíne, odboru starostlivosti o životné prostredie.
Zásahy by podľa jeho slov uskutočnili ochranári len v prípade, že by bobry navýšili hrádzu.
„Vtedy by ochranári znížili hrádzu, prípadne by ju niekde narušili tak, aby zvýšili prietok a znížili hladinu. Ďalší postup by sa stanovil až koncom októbra,“ dodal Prekop.