TRENČÍN. Mária, podozrivá z vraždy britského klenotníka, ostane vo vydávacej väzbe.Rozhodol o tom minulý týždeň Krajský súd v Trenčíne. Ako a kde bude prípad následne pokračovať nie je zatiaľ jasné.
Vydanie do Španielska
„Sudca vyhovel návrhu prokurátora na vzatie vyžiadanej osoby do vydávacej väzby z dôvodu, aby nedošlo k zmareniu účelu konania o európskom zatýkacom rozkaze,“ povedal hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus. S vydaním do Španielska Mária zatiaľ nesúhlasí
Obhajcu 24-ročnej ženy tento postup neprekvapil. Čas, ktorý môže Mária K. stráviť vo vydávacej väzbe, zákon neupravuje. Môže tam tak zostať ľubovoľne dlho. Vydanie do Španielska závisí aj od toho, či s tým bude súhlasiť, alebo nie. „S vydaním do Španielska Mária zatiaľ nesúhlasí,“ povedal jej obhajca Matúš Gémeš pred odchodom na prokuratúru v Trenčíne.
Po hodinovom výsluchu však nie je jasné, aké bude mať tento proces pokračovanie. V predmetnej veci bude stanovený nový termín výsluchu. V súčasnej dobe nie je možné sa k veci podrobnejšie vyjadriť,“ povedal prokurátor Marián Sipavý, hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne.
Podľa obhajcu Matúša Gémeša sa jeho klientka so situáciou zmieruje. „Tento príbeh je skôr tragický vo všetkých smeroch ako senzačný. Klientka sa postupne s realitou vysporadúva a verím tomu, že bude dostatočne pripravená na to, aby mohla čeliť trestnému stíhaniu v Španielsku,“ povedal Gémeš. Podľa jeho slov predbežné dôkazy smerujú k tomu, že v prípade smrti britského podnikateľa išlo o sebaobranu.
Slovenský súd komunikuje priamo so španielskym
Proces prebieha na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, vydaného úradmi v Španielsku.
„Postup orgánov je značne zjednodušený oproti medzinárodnému zatýkaciemu rozkazu. Komunikuje priamo slovenský súd so španielskym a slovenská prokuratúra priamo so španielskou prokuratúrou,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.
Podľa jej slov prebieha všetko bez zásahu španielskeho či slovenského ministerstva. Postup zodpovedných orgánov je potom rozličný v závislosti od toho, či konkrétna osoba, v tomto prípade Mária K., súhlasí s vydaním do druhého štátu.
„Ak súhlasí s vydaním, rozhoduje o tom prokuratúra. Kontaktuje orgány, ktoré sú zodpovedné za samotný prevoz a tieto orgány odovzdajú túto osobu priamo španielskemu súdu. V prípade, ak nesúhlasí, prokuratúra dáva návrh na súd, ktorý rozhodne o samotnom vydaní do štátu. Potom je postup rovnaký,“ dodala Donevová.