Bývalý profesor slovenčiny, dirigent, hudobný skladateľ, skvelý hudobník - inštrumentalista, tohtoročný jubilant Milan Majtás oslávil sedemdesiatpäť rokov.
TRENČÍN. Rodák z Krajného žije dlhé roky v Trenčíne predovšetkým hudobnou tvorbou. Ľudí na celom svete obohacuje v zrozumiteľnom notovom muzikantskom spektre príjemnými melódiami. Od svojich štrnástich rokov skromný, tichý, bezmedzne obetavý chlapec Milan Majtás bol a zostal celou dušou spriaznený s hudbou i spevom. Po vysokoškolských štúdiách tridsať rokov prežil za stredoškolskou katedrou trenčianskeho Gymnázia Ľudovíta Štúra. Aktívne sa podieľal na príprave hudobných kompozícií. „Talent som zdedil po rodičoch,“ vysvetlil. „Najskôr to boli husličky, potom harmonika a napokon klavír, ktorý sa stal mojím celoživotným partnerom kompozičnej činnosti. Na konci štúdia na bratislavskej Filozofickej fakulte UK bolo mojím cieľom vrátiť sa domov do Trenčína.“
Cestu do sveta mu otvorila hudba
Keby sa nevrátil domov, znamenalo by to odchod od rozbehnutej umeleckej roboty. Mimochodom, s ňou začal jeho otec v roku 1945, keď prišiel učiť do Trenčína. Nestalo sa, že by neviedol a nedirigoval dajaký trenčiansky spevácky zbor. Najskôr to bol učiteľský zbor, neskôr súbor pri Strojárňach 9. mája v Trenčíne.
V tomto súbore syn Milan začal hrávať na harmonike. Mladý Majtás hudobne spolupracoval aj s Lúčnicou, kde získal prvý silný folklórny hudobný impulz zásluhou muzikanta a dirigenta Miroslava Šmída.
Spoločne s vynikajúcim človekom, zanieteným hudobníkom, niekdajším vedúcim závodného klubu pri bývalých Odevných závodoch, už nebohým Štefanom Trusinom v roku 1955 na prvej spartakiáde získala dvojica harmonikárov tretie miesto.
„Cestu do sveta, hlavne na domáce amatérske folklórne scény, nám otvorila hudba,“ doplnil. „Na základe výskumu, vlastnej hudobnej tvorby, sme interpretovali autentický melodický slovenský folklór.“
Majtás ako hudobný interpret sa stal poslom slovenského folklóru so súbormi Družba, Technik, Trenčan a Učiteľský spevokol. Precestoval takmer dvadsať krajín Európy.
S Trusinom tvorili vynikajúci tandem
„Klenotnica slovenskej ľudovej hudby je bezodná,“ myslí si.
Ako spomína na harmonikárske duo s kamarátom Trusinom? „So Števom sme v Trenčíne tvorili nerozlučnú hudobnú dvojicu harmonikárov. Zabezpečovali sme hudobné sprievodné akcie v meste i kraji. Počas piatich rokov denne sme nacvičovali až šesť hodín. Keď sme hrali hudobný skvost Trasená polka, veľmi obľúbená u divákov doma i v zahraničí, žiadali od nás hudobné prídavky.“ „Bolo to na druhej Odbornej strednej škole v Trenčíne,“ sumarizoval. „Založili sme 120 -členný detský spevácky zbor a tanečný súbor. K tanečnej kreácii Pred školou, pred vyučovaním v choreografii Hedy Šimonekovej som napísal hudbu. V kategórii začínajúcich tanečných súborov zúčastnili sme sa na ústrednom kole Súťaže tvorivosti mládeže v Prahe. Aj tu sme získali prvé miesto.“
Komponuje hudbu pre český rozhlas
Spolupracoval so známym folklórnym súborom - stredoškolským Trenčanom z gymnázia i folkloristami zo súboru Družba.
„Nateraz stále komponujem hudbu pre Český rozhlas Brno. Doma archivujem veľa notových partitúr. Hudbu skladám klasickým spôsobom do notového diára.
Pamätám, že skvelý český hudobný skladateľ populárnych piesní a muzikálov Karel Svoboda dokázal písať piesne doslova z hlavy (Včielka Maja). Pravda, pracoval aj modernou počítačovou technikou,“ objasnil jubilant.
„Na svojom konte mám asi dvetisíc vystúpení na súťažiach umeleckej tvorivosti mládeže, oficiálnych štátnych oslavách, pri pamätníkoch na Bradle, Brezine, Jankovom vŕšku, Lubine, domácich a medzinárodných folklórnych festivaloch v Myjave, Východnej, ale aj vo viacerých európskych hudobných metropolách.
Jedno je však isté, tí ktorí spievali a tancovali, radi spomínajú na prežité krásne umelecké chvíle, spojené so zážitkami,“ skonštatoval Majtás.