TRENČÍN. Minulotýždňová vernisáž predajnej výstavy v Galla Gallery na Mierovom námestí predstavila návštevníkom kultúru južnej Afriky. Umelecké sošky s ľudskými či zvieracími podobenstvami priniesol na Slovensko cestovateľ Róbert Csefalvay. Prvé takéto diela objavil náhodne, keď navštívil Juhoafrickú republiku.
„Išli sme sem primárne na majstrovstvá sveta vo futbale a našli sme v smere na Kapské mesto obrovské záhrady, kde domorodí obyvatelia predávali tieto sošky,“ povedal Csefalvay. Neskôr vycestoval aj do hlavného mesta Zimbabwe, kde sa samotné sošky vytesávajú ručne s kameňa. „Vyrábajú ich sekáčmi z opálu a kameňa, ktorý sa nazýva springstone.“
Africká kultúra
Vo veľkých trojhektárových poliach je podľa neho približne 50 remeselníkov. „Tí majú svoje usadlosti s malými búdami a v nich pracujú. Záujemcovia o sošky potom kupujú tieto diela od každého z umelcov.“ Sochy sú veľmi ťažké a veľmi to sťažuje ich prepravu. „Juhoafrická republika je pomerne civilizovaná, horšie to je však viac na severe, kde sú veľmi nekvalitné cesty a preprava ja zložitá,“ dodal Csefalvay.
Priestory pre výstavu ponúkla Galla Gallery vo svojom nižšom podlaží. „Dlho sme hľadali niečo, čo by bolo vhodné tu vystavovať. A prvý raz tu máme exponáty sôch,“ povedal Vladislav Pavlikovský z Galla Gallery. „Nemáme stanovený presný termín, dokedy tu tie sochy budú, trvá určitý čas, kým si ľudia na tie exponáty zvyknú,“ dodal Pavlikovský.
Hudobná zložka
Atmosféru na vernisáži dotvárala okrem sôch aj kvalitná hudobná kulisa. Jej autorom je nádejný hudobník Erik Osvald. „Je to experimentálna hlbšia tvorba s filmovými motívmi,“ povedal Osvald. Svoju hudobnú tvorbu prezentuje na medzinárodnej úrovni. „Splnil sa mi sen, keď som začal spolupracovať napríklad s nemeckými autormi, ktorých som predtým len počúval,“ dodal Osvald.