TRENČÍN. Obľúbenú fontánu Vodník na Štúrovom námestí spustili pred Veľkonočnými sviatkami. „Vodník bude v máji, júni a septembri v prevádzke iba počas víkendov za priaznivého počasia, počas letných prázdnin bude fungovať každý deň,“ hovorí Eriga Ságová z trenčianskeho mestského úradu.
Druhá mestská fontána v Parku M. R. Štefánika bude v prevádzke iba počas letných prázdnin. Nefunkčná fontána je na sídlisku Juh v oddychovej zóne Halalovka.V Trenčíne sú aj dve fontány určené na pitie. Nachádzajú sa na Štúrovom a Mierovom námestí. Tieto sú už v prevádzke a ľudia sa z nich budú môcť osviežiť nepretržite až do októbra. Mesto plánuje na prevádzku fontán tento rok minúť 9 635 eur.
Aj vďaka kamerám sa trenčianskym fontánam vyhýba úmyselné poškodzovanie. „V posledných rokoch sme pri prevádzke fontán nezaznamenali vandalizmus. Väčšia časť fontán sa nachádza v centrálnej mestskej zóne, ktorá je monitorovaná kamerovým systémom,“ dodala Ságová.
V meste Myjava sú v každodennej prevádzke dve veľké fontány a jedna pitná fontána. V nej sa podľa hovorcu mesta Mareka Hrina môžu ľudia aj ovlažiť. „Je navrhnutá tak, aby sa v nej mohli občania aj namáčať. Samozrejme, všetko s mierou, aby fontána nebola „náhradou“ za kúpalisko a nedochádzalo napríklad k poškodzovaniu zariadenia fontány.“
S tým už majú na Myjave skúsenosti, keďže v minulosti fontány boli terčom vandalov. „Našťastie, neboli to vážne zásahy. Spomínam si napríklad na opakované poškodenie tlačidla na novšej fontáne, ktoré spúšťalo trysky na ostrovčeku v umelom toku. Napokon bolo tlačidlo odstránené a trysky sa v určitých časových intervaloch spúšťajú automaticky. Tiež sme sa stretli s tým, že niekto nalial do fontány saponát a bola plná peny,“ dodal Hrin.
V Starej Turej prevádzkujú až tri fontány. Vstup do nich je zakázaný. „Z dôvodu trvácnosti čistoty vody a zamedzeniu tvorby rias pridávame do vody bazénovú chémiu. Aj z tohto dôvodu je vstup do našich fontán zakázaný,“ hovorí Janka Vráblová z Technických služieb mesta Stará Turá.
Jedna z fontán je v súčasnosti už spustená, ďalšie dve plánujú spustiť v prvej polovici mája. „Fontány bývajú spustené celú sezónu. Náklady na prevádzkovanie sú priemerne tritisíc eur ročne,“ dodala Vráblová.
V Bánovciach nad Bebravou sú funkčné dve fontány. Jedna na Námestí Ľudovíta Štúra a druhá pri okresnom úrade.
„Fontána nesie názov Studňa lásky a jej súčasťou sú aj dve pitné fontánky,“ hovorí Ingrid Mozolová z Mestského úradu v Bánovciach nad Bebravou. Napojené sú na verejný vodovod.
„Pitné fontánky budú k dispozícii od mesiacov jún a júl,“ hovorí Mozolová. Ročná údržba fontány stojí päťsto eur, vodné stočné sa uhrádza z rozpočtu mesta vo výške dvestopäťdesiat eur ročne. Aj v Bánovciach bojujú s vandalmi, ktorí ničia fontány. „Štvrtina celej aktivačnej činnosti je venovaná odstraňovaniu škôd, ktoré sú spôsobené vandalizmom,“ dodala Mozolová.