TRENČÍN. Internetové skupiny a sociálne siete ohrozujú hlavne ľudí v zrelšom veku. Mladší ľudia môžu byť ohrození počas práce v zahraničí napríklad aj nelegálnym obchodom s ľuďmi. Aj o týchto nebezpečných fenoménoch sme sa rozprávali s Máriou Pleškovou, ktorá poskytuje psychologické a sociálnoprávne poradenstvo.
Dá sa internetovej manipulácii ľahko podľahnúť?
My ľudia sme naivní. Každý túži po láske, po vzťahu. Keď vám začne niekto ponúkať vzťah a k tomu niekto, kto je veľmi bohatý, hrá sa na solventného a romantického priateľa, tak veľmi ľahko tomu ľudia podľahnú.
V čom môže byť nebezpečná?
Aj keď vás prostredníctvom internetu nik neoberie o peniaze alebo nespôsobí ujmu na zdraví, minimálne sa narúšajú vzťahy, ktoré predtým fungovali. Mali sme v poradni prípady, že sa chcela žena rozvádzať pre človeka, ktorého nikdy v živote nevidela. Ani len cez internetovú komunikáciu. Takýchto rozvodov je, žiaľ, na súdoch viacero.
Kto je najväčším terčom podvodníkov?
Sú to prevažne ľudia v zrelšom veku. Pred časom sociálne siete využívali len mladší ľudia, teraz tam je zaregistrovaný takmer každý. Tieto zrelšie ročníky neovládajú tak angličtinu a nie sú takí znalí v internetovej komunikácii ako mladší ľudia.
Venujete sa poradenstvu už viac ako desať rokov. Aké problémy trápia v súčasnosti Trenčanov?
Je to určite aj násilie v rodine a problémy s alkoholom. Časté sú aj poruchy osobnosti, ktoré sú skôr skryté pred ostatnými ľudí. Častým fenoménom nielen u Trenčanov sú aj rozvody, ktoré sú často priamym dôsledkom násilia v domácnosti. Teraz sa už rozvádza takmer každé druhé manželstvo. V štatistike rozvodovosti sme dokonca dobehli aj Českú republiku.
Stretávate sa teda pravidelne s problémom týrania?
Áno, veľmi často. A nie sú to len prípady, keď sú týrané ženy. Aj nežné pohlavie prepadáva alkoholizmu, hystérii a poruchám osobnosti.
S psychickými problémami sa často stretávame aj u mladších ľudí. Akým hrozbám sa musia v súčasnosti brániť?
Stretla som sa aj s fenoménom obchodu s ľuďmi. Osobne si myslím, že tento problém by si zasluhoval oveľa väčšiu publicitu, než akej sa mu dostáva. Aktuálny je najmä teraz, keď mladí ľudia odchádzajú za prácou či štúdiom do zahraničia. Bola som niekoľkokrát na školách a robila som na túto tému diskusie hlavne s mladými dievčatami, aby si dobre overili, za akou prácou cestujú.
Ako sa môžu tieto situácie vyhrotiť?
Dievčatá napríklad zamestnávajú v zahraničí ako prostitútky alebo ako spoločníčky a veľmi často tomu podľahnú. Obeť takéhoto obchodu býva nakoniec veľmi ponížená a pokorená. Už nemá žiadnu silu sa s tým niekomu zdôveriť a žiadať o pomoc. Dostať ju z problému je potom veľmi ťažké. Niekedy pomôže len rodina, napríklad, keď sa spojí otec s bratmi a dievča privedú domov.