PODOLIE. Obec si 69. výročie oslobodenia pripomenula netradičným spôsobom. Zberatelia militárií z celého Slovenska tu vystavili stovky vzácnych vojnových artefaktov, ktoré im môže závidieť každé múzeum. Členovia Klubu vojenskej histórie (KVH) predstavili priaznivcom armádnych dejín výzbroj i výstroj účastníkov SNP, 1. čs. armádneho zboru, Červenej armády, ale aj nemeckého Wehrmachtu, Maďarskej kráľovskej armády a rumunských vojsk.
Najviac vecí na Slovensku ostalo po nemeckých vojakoch, ktorí pri ústupe zanechávali po sebe nadbytočný a veľmi kvalitný výstroj.
Vystavili guľomety z oslobodzovania Podolia
Slovenskí zberatelia vojnových predmetov majú vo svojich zbierkach pozoruhodné exponáty pripomínajúce vojnové tragédie. „Unikátmi výstavy boli dva ľahké sovietske guľomety, ktoré používali aj rumunskí vojaci pri oslobodení Podolia. Vzácne sú aj uniformy rumunských vojakov, ktoré sú vyhľadávané v celej Európe.
Expozícia predstavila i osobné veci vojakov dnes už nezískateľné na žiadnej zberateľskej burze,“ informoval Boris Šeliga, predseda KVH. V Podolí mali nemeckí vojaci posádku a dodnes tu po nich zberatelia nachádzajú muničné debničky i bodák.
Zberatelia zmapovali na výstave vojenské dejiny Slovenska od roku 1918 až do konca 2. svetovej vojny. Medzi exponátmi nechýbalo ani množstvo strelných zbraní, insignie Hlinkovej gardy, helmy padákových strelcov, prilby nemeckých vojakov, ktoré používali v Afrike, brigadírka príslušníka Čiernomorskej flotily či cigarety z „Reichu“.
„Vojnové artefakty objavujeme u známych na starých povalách, meníme na burzách či hľadáme na internete.
Veľa vecí tu po sebe nechali najmä nemeckí vojaci. Skôr získate nemeckú vec ako slovenskú,“ povedal zberateľ Anton Pavlík z Prievalov.
Najvzácnejšie prvky pochádzajú od príslušníkov Slovenskej armády z čias Slovenského štátu. Podľa Pavlíka sú vyhľadávané najmä ich vyznamenania, pracky z opaskov, šable či saká. Medzi najdrahšie predmety patria tie, ktoré patrili príslušníkom nemeckých SS.
Počet zberateľov militárií neustále rastie
Začínať dnes so zbierkou militárií nie je ľahké. Časový odstup od vojny je čoraz väčší a zberateľov neustále pribúda. „Záujem o tieto predmety je veľký a ceny narastajú. Zaujímavé veci nájdete aj vo výkupoch starého železa. Najlepším zdrojom sú zberateľské burzy či internetová aukcia, “ potvrdil Lukáš Astaloš zo Serede.
Na burzách sa začínajú objavovať aj vojnové falzifikáty a neskúsený zberateľ za ne môže utratiť nemalé peniaze.
„Falzifikáty uniforiem odhalíte ultrafialovým svetlom. Nové nite pod ním svietia. Výroba kvalitných falzifikátov je drahá. Bežné repliky nebývajú dokonalé ako originály. Práve v nedokonolastiach sa dajú odhaliť falzifikáty,“ podotkol Lukáš.
Zorganizovanie výstavy v Podolí prijal s nadšením aj predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár. Militárie pripomínajú vojnové hrôzy aj najmladšej generácii, ktorá na hrdinské činy našich predkov zabúda. „Na takéto výstavy by mali chodiť aj deti s rodičmi i učitelia. Vidieť skutočné predmety z čias vojny je omnoho silnejšie, ako keď sa niečo o histórii povie na hodine,“ povedal Sečkár.
Podľa neho sa dnes málo hovorí o pomoci slovenských občanov partizánom a vojakoch bojujúcich za našu slobodu.