NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Projekt Ďakujem, sused! ožil vďaka Novomešťanovi Richardovi Kališovi už aj v Parku Jozefa Miloslava Hurbana. Nové Mesto nad Váhom je tak prvým mestom v našom regióne, v ktorom sa bez akýchkoľvek poplatkov, registrácie či preukazov dajú požičať či vymeniť knižky rozmanitých žánrov.
Z vtáčej búdky si môžete v každej chvíli vziať knižku, ktorú tam zanechal váš sused či náhodný okoloidúci.
Čítať môžete v parku i doma
Prvými iniciátorkami projektu boli dve Bratislavčanky, ktoré na sídlisku osadili vtáčiu búdku zaplnenú knihami. Chceli tak vylepšiť susedské vzťahy a dôveru ľudí.
Ich nápad sa okrem Novomešťanov zapáčil už aj obyvateľom Košíc, Martina, Trnavy, Banskej Bystrice i Žiaru nad Hronom. Ďalšie mestá pribudnú už onedlho.
„Veľmi rád čítam a mám rád verejný priestor, ktorý patrí nám všetkým. Táto pekná myšlienka spája obe veci. Do novomestskej búdky sa vmestí najmenej tridsať kníh,“ povedal Novomešťan Richard Kališ. Projekt Ďakujem, sused! má jediné pravidlo: Požičaj, vráť alebo vymeň. Čitatelia si vyhliadnutú knižku môžu prečítať priamo na lavičke v parku alebo si publikáciu požičať domov. „Knižky sú v búdke voľne k dispozícii. Ak sa knižka niekomu veľmi zapáči, môže si ju po výmene za inú navždy ponechať,“ prezradil Kališ.
Jedinú búdku zničili vandali zatiaľ v Bratislave
Vysokoškolák Richard Kališ zabezpečil aj prvé knižné „vybavenie“ miniknižnice v Novom Meste nad Váhom.
„V búdke knižky už postupne ubúdajú a sú čitateľmi požičané. Každý darca, ktorý doplní vybavenie ďalšou publikáciou, je vítaný. Verím, že sa knižky budú pravidelne obmieňať,“ dúfa Richard.
Zaujímavý projekt má zatiaľ v mestách, v ktorých sú búdky osadené už dlhšiu dobu, iba pozitívne reakcie.
Až na jedinú výnimku neboli doteraz knižné vtáčie búdky ani terčom vandalov. „Zo štyroch sesterských búdok bola zničená iba jedna. V bratislavskej Ružovej doline ju niekto po dvanástich mesiacoch fungovania zničil počas osláv silvestrovskej noci. Bolo to spôsobené zrejme bujarou náladou,“ potvrdil študent ekonómie.
Novomestský park je aj pod dohľadom kamier mestskej polície, preto by mala byť „knižná búdka“ v bezpečí.
Novomestská búdka má niekoľko sestier
Richard Kališ je presvedčený, že projekt Ďakujem, sused! zaujme aj Novomešťanov. „V niektorých mestách priniesli čitatelia toľko knižiek, že pre ne nebolo v búdkach už ani miesto. Ľudia ich ukladali potom okolo búdky na zem,“ pokračoval. Prvá búdka zo stolárstva v Bratislave bola inšpiráciou aj pre vznik ostatných. Drevené vtáčie miniknižnice nemajú predpísaný formát, zatiaľ vyrobené až na pár výnimiek boli všetky rovnaké. Tá novomestská má niekoľko takmer totožných „sestier“.
„Trnavčania majú búdku odlišnú, má tvar starej telefónnej búdky. Iné rozmery má aj vtáčia búdka v Banskej Bystrici, tá je ešte väčšia ako novomestská,“ potvrdil vysokoškolák. Unikátnu miniknižnicu s poličkami majú aj v severotalianskom meste Schio. Nachádza sa v kmeni bútľavého stromu.
Tešia sa deti i dospelí
Deti si požičali z vtáčej búdky rozprávkové knihy veľkých formátov medzi prvými. Už po pár dňoch existencie novomestskej miniknižnice vo vtáčej búdke ju okrem rozprávkových kníh zaplnili aj publikácie pre dospelých.
Nechýbali medzi nimi romány, ale aj scifi a fantasy literatúra. Jeden z darcov do búdky priniesol aj knižky v angličtine.
Medzi darcami bola aj deväťročná Peťa Sedláčeková z Častkoviec. „Povedala mi o tom sesternica. Ja som priniesla do búdky knižku rozprávok od Jozefa Horáka Zlatá jaskyňa. Som zvedavá, či si ju niekto požičia,“ usmiala sa tretiačka Petra, ktorá najradšej číta knižky o hudobných skupinách a spevákoch.
Projekt nadchol aj mladé mamičky. „Už sme si požičali dve rozprávkové knižky, hneď večer sme čítali. Super myšlienka, pevne verím, že vydrži,“ skonštatovala Martina Masárová.