TRENČÍN. Takmer 8000 zdravotníckych pracovníkov v povolaní sestra, pôrodná asistentka a fyzioterapeut zo 42 ústavných zdravotníckych zariadení na území Slovenska sa zapojilo do vzdelávacieho projektu Záchrana života profesionálne a bezpečne, ktorý realizovala RZP Asistenčné služby, s. r. o., Trenčín.
Projekt bol podľa Michala Bahelku z uvedenej spoločnosti zameraný na rozšírenie a aktualizáciu vedomostí a zručností z oblasti prvej pomoci a základnej a rozšírenej neodkladnej resuscitácie. Ide o doteraz najväčší projekt ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov v oblasti resuscitácie na území SR. Vzdelávací program pozostával z dvoch modulov v rozsahu po 8 hodín - 3 hodiny teoretickej prípravy a 5 hodín praktických nácvikov v simulovaných podmienkach, uviedol Bahelka.
Doplnil, že obsahom modulu Prvá pomoc a život zachraňujúce výkony bola organizácia poskytovania prvej pomoci. S dôrazom na bezpečnosť, špecifiká komunikácie v tiesňovej situácii, prvotné a druhotné vyšetrenie, základnú neodkladnú resuscitáciu s použitím automatickej externej defibrilácie dospelých a detí a riešenie ďalších stavov bezprostredného ohrozenia života. Obsahom modulu Sestra v neodkladnej zdravotnej starostlivosti bola problematika resuscitácie v ústavnom zdravotníckom zariadení s využitím materiálno-technického resuscitačného vybavenia. Tréning bol zameraný na nácvik organizácie so správnou postupnosťou výkonov rozšírenej neodkladnej resuscitácie a na tímovú spoluprácu. Praktický nácvik sa zameral na fixáciu správnej techniky resuscitačných zručností, dodal Bahelka.
Spoločnosť RZP Trenčín podľa neho pôsobí v SR už niekoľko rokov ako vzdelávacia ustanovizeň akreditovaná Ministerstvom zdravotníctva SR na vzdelávanie v oblasti prvej pomoci a neodkladnej zdravotnej starostlivosti pre všetky povolania zdravotníckych pracovníkov vrátene lekárov.
Fixáciu resuscitačných zručností možno dosiahnuť tréningom v simulovaných podmienkach, čo sa realizáciou projektu podarilo. Schopnosť zdravotníckeho pracovníka reagovať včas a účinne v kritických situáciách pri zlyhaní životne dôležitých funkcií pacienta výrazne ovplyvňuje prežívanie pacienta bez neurologického deficitu a kvalitu jeho ďalšieho života, uzatvoril Bahelka.
Vzdelávací projekt Záchrana života profesionálne a bezpečne pripravili v rámci Operačného programu (OP) Vzdelávanie a spolufinancovaný bol zo zdrojov Európskej únie.