TRENČÍN. Na území Trenčína je takmer 2350 nádob na triedený odpad rôzneho objemu. Najviac je ich určených na papier, ktorý sa aj najviac separuje. Obyvatelia sa však sťažujú, že nádoby bývajú preplnené a odpad nie je kam vyhodiť. „Doma poctivo triedime odpadky, vedieme k tomu aj naše deti. Plasty, papier, sklo, na všetko máme samostatné koše,“ hovorí Petra zo sídliska Juh.
Starostlivo vytriedené odpadky však niekedy skončia v zmiešanom komunálnom odpade. „Je mi to ľúto, lebo naša snaha vychádza nazmar. Smetiaky na papier a plasty bývajú úplne preplnené, papiere a plasty sú naukladané aj popri smetiakoch,“ sťažuje sa Petra.
„Rovnako to býva so sklom. Fľaše trčia z kontajnera, sú poukladané aj okolo zbernej nádoby. Čakáme už len, kedy sa do toho pustia vandali, aby tento problém vyriešili,“ dodala.
Preplnené, ale neefektívne
Každá obec je pritom zo zákona povinná zabezpečiť dostatok možností na triedenie odpadu pre svojich občanov. Ako povedala hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová, pri rozmiestňovaní počtu nádob a určení pravidelnej frekvencie vývozu sa vychádza z počtu pôvodcov odpadu, ktorí sú prihlásení k poplatku za komunálny odpad v danom meste. Nádoby na plasty sa vyvážajú raz za sedem dní, nádoby na papier raz za 14 dní a na sklo raz za 28 dní.
„Harmonogram vývozov triedeného odpadu bol určený na základe odsledovania využívania nádob. Často sú nádoby neefektívne preplňované, občania odpad nestláčajú, nezmenšujú jeho objem, nerozkladajú kartóny. Ak je však opodstatnená požiadavka na pridanie ďalšej nádoby, pretože je naozaj nádoba pravidelne efektívne preplňovaná, môžeme dodať ďalšiu nádobu. No zároveň treba upozorniť aj na fakt, že vznikajú priestorové možnosti na umiestňovanie ďalších a ďalších nádob,“ vysvetlila Zuzana Čachová z útvaru životného prostredia mesta Trenčín na webovej stránke mesta v rubrike Otázky a odpovede.
Trenčín najlepší
Triedenie odpadu má na Považí úspech. V roku 2013 Trenčín ocenili ako najlepšie separujúce mesto na Slovensku. „Kým v Belgicku vytriedia asi 45 kilogramov komunálneho odpadu na obyvateľa, na Slovensku len okolo 25 kilogramov na jedného obyvateľa. V samotnom Trenčíne to bolo v roku 2012 až 67 kg na osobu,“ skonštatovala Hana Nováková z organizácie Envi-pak.
Rok predtým si toto ocenenie odniesla Nemšová, v kategórii Samospráva nad 5000 obyvateľov s najvyššou vyseparovateľnosťou zvíťazila ostatné dva roky Dubnica nad Váhom.
Za vytriedené množstvá odpadu môžu mestá a obce na základe zákona o odpadoch žiadať o poskytnutie príspevku z Recyklačného fondu. Túto možnosť využil aj Trenčín a v roku 2013 požiadal o finančný príspevok za množstvá vytriedených zložiek odpadu za rok 2012.
„Mesto preukázateľne vyseparovalo a zhodnotilo viac ako 441 ton plastov, 2 878 ton papiera, 427 ton skla, takmer 25 ton pneumatík a viac ako 7 ton akumulátorov a batérií,“ povedala Erika Ságová.
Správna rada Recyklačného fondu na základe týchto množstiev rozhodla o pridelení finančnej čiastky vo výške 102 449 eur. „Tieto finančné prostriedky môžu slúžiť len na úhradu nákladov spojených so zabezpečením triedeného zberu, manipuláciou, dopravou vytriedeného odpadu na zhodnotenie, rozširovanie triedeného zberu a propagáciu triedenia odpadu,“ dodala hovorkyňa krajského mesta.