TRENČÍN. Mesto Trenčín má podľa verdiktu krajského súdu sprístupniť Občianskemu združeniu Centrum enviromentálnych aktivít výsledky právneho auditu spred niekoľkých rokov. Rozhodnutie súdu nie je však právoplatné, mesto sa plánuje voči verdiktu odvolať na Najvyšší súd Slovenskej republiky.
Združenie ešte v roku 2011 požiadalo o sprístupnenie výsledkov právneho auditu, ktoré mesto stálo 9600 eur. To však žiadosti nevyhovelo s odvolaním sa na porušenie autorských práv. Centrum sa teda obrátilo na Krajský súd v Trenčíne.
Jasné rozhodnutie
Minulotýždňový verdikt Krajského súdu žalobe vyhovel. „Správa sa financovala z verejných zdrojov a nemôže obsahovať skutočnosti, ktoré by chránil zákon o autorskom práve,“ povedala predsedníčka senátu Eva Vašková.
Podľa súdu mesto nepostupovalo v súlade so zákonom, keď pred tromi rokmi nevyhovelo žiadosti o sprístupnení informácii.
Tento názor zdieľa aj Richard Medál z Centra enviromentálnych aktivít. Vyjadril však ľútosť, že sa občania musia svojich práv domáhať na súde. „Mesto sa dlhé roky snaží utajiť niečo, na čo jeho občania majú právo, keďže si to aj zaplatili,“ povedal Medál.
Motív sprístupnenia výsledkov právneho auditu bol podľa Medála jednoduchý. „My sme predpokladali, že právny audit bude obsahovať informácie o pôsobení predchádzajúceho vedenia mesta a mysleli sme, že aj súčasné vedenie mesta o to má záujem,“ dodal Medál.
Prístup k auditu
Právna zástupkyňa občianskeho združenia Eva Kováčechová hodnotí postup mesta ako šikanovanie. „Mesto nemalo žiadne reálne a legálne argumenty na to, aby správu auditu nemohlo sprístupniť verejnosti,“ povedala Kovačechová.
Predmetom sporu bola definícia pojmu informácia a dokument. „Je jasné, že informáciou môže byť aj celý dokument, lebo to môžu byť napríklad aj návrhy zákonov, správy zo zasadnutí zastupiteľstiev a podobne,“ vysvetlila Kovačechová.
Právny zástupca mesta Martin Dočár s týmto tvrdením nesúhlasí. „Je veľký rozdiel medzi pojmom informácia a pojmom dokument. My tvrdíme, že správa z právneho auditu je dokument a nie je povinnosť mesta ho zverejniť ani sprístupniť,“ povedal Dočár. Mesto sa teda v lehote pätnástich dní plánuje odvolať a o spore má rozhodnúť najvyšší súd.
Tento postup potvrdil aj primátor Trenčína Richard Rybníček.Nezverejnenie prístupu k správe o audite zdôvodnil, tým že dokument obsahuje citlivé informácie.
Citlivé informácie
„Zverejnenie môže významným spôsobom mestu sťažiť situáciu vo svojej vlastnej ochrane a právnych postupoch voči stranám, ktoré žalovali v minulosti mesto. Mohlo by to viesť napríklad aj k tomu, že by sme spory nevyhrali, alebo by sme dopredu odhalili našu právnu ochranu a právny postup,“ vysvetlil Rybníček.
Podľa jeho slov sú v rámci súdnych sporov v hre ešte milióny eur. Primátor informoval, že správu auditu už mali možnosť zhliadnuť aj poslanci. Niektoré informácie by sa však podľa neho mohli verejnosti, či aktivistom sprístupniť.
„Keby povedali aký typ informácie konkrétne ich z toho auditu zaujímajú, niektoré by sa dali sprístupniť. Sú však informácie ktoré by mali z dôvodu ochrany ostať len pre našu potrebu,“ dodal primátor.
Richard Medál tento postup kritizuje a podľa neho spomínané informácie do auditu nepatria. „Keby audit citlivé informácie obsahoval ide predsa o tri roky starý dokument. Neviem si predstaviť, že prípadné naznačené právnické postupy by mohli byť ešte aktuálne,“ dodal Medál.