Ministerstvo školstva ukončuje pre nedostatočný počet žiakov v štyridsiatich základných školách vyučovanie na druhom stupni. Týka sa to aj školy v Novej Bošáci.
NOVÁ BOŠÁCA. Obyvatelia Novej Bošáce spísali petíciu proti zatvoreniu druhého stupňa na miestnej základnej škole. Ukončiť vzdelávanie na tomto stupni sa má od 1. septembra tohto roka. Na poslednom obecnom zastupiteľstve tento krok odhlasovali aj poslanci.
Spísanie petícií
Učitelia a obyvatelia obce z toho vinia aj starostu, ktorý podľa nich nekonal adekvátne. Svoju nevôľu vyjadrili aj druhou petíciou, kde žiadajú jeho odvolanie. Týchto bodov sa má týkať aj referendum, ktoré by mali vyhlásiť po zasadnutí obecného zastupiteľstva začiatkom mája.
„Zdá sa nám nedostatočná aktivita starostu najmä v hľadaní riešení na záchranu našej školy,“ povedala členka petičného výboru Katarína Kosová. Obe petície podpísalo 924 oprávnených voličov z obce. Zrušenie druhého stupňa sa týka viac ako 50 žiakov, ktorí budú musieť chodiť do školy vo vedľajšej obci Bošáca. Riešením by mohlo byť udelenie výnimky na znížený počet žiakov od ministerstva školstva.
„Tá sa udeľuje pri vzdialenosti viac ako 6 kilometrov od školy, ktorú musia deti podstúpiť pri dochádzaní. U nás sa to týka pri cestovaní do Bošáce viac ako 90 percent žiakov,“ dodala Kosová. O udelenie výnimky však obec nepožiadala.
Dochádzanie detí
Problém s dlhším dochádzaním majú obyvatelia Novej Bošáce už teraz, keďže rozloha obce je veľmi veľká. „Deti tu dochádzajú z niekoľkých samostatných ležiacich osád ako Predpoloma, Mravcové alebo Šiance,“ povedala učiteľka v Novej Bošáci Marika Balušíková. Rušenie druhého stupňa si nevie predstaviť, podľa jej slov však môže byť ohrozená aj celá škola. „V najbližšom období nemusí byť dostatok detí ani v prvom stupni,“ dodala.
Pre Lenku Kadlečíkovú, mamičku dvoch detí, je jedna z možností presťahovať sa aj za hranice do susedných Čiech. „Uvažujem aj nad českou obcou Březová, ktorá leží pri hraniciach. Je tam rozšírené vyučovanie aj o hendikepované deti a majú tam zaujímavé krúžky,“ povedala Kadlečíková.
Vplyv na obec
Podľa starostu obce Jána Juriku sa zastupiteľstvo rozhodlo konať tak, že druhý stupeň zruší aj vzhľadom na klesajúci počet žiakov. Ak by druhý stupeň vyučovania hradila obec zo svojich peňazí, malo by to podľa neho dosah aj na činnosť obce. Išlo by vraj o sumu vyššiu ako 50- -tisíc eur.
„Malo by to určite dosah na opravy ciest, kosenie priestranstiev, vývoz smetí či odvoz veľkých kontajnerov,“ povedal Jurika. Samotné petície vníma ako iniciatívu učiteľov. „Nech rozhodnú ľudia. Referendum bude, ja ho nemôžem zakázať. Pravdepodobne sa termín konania referenda vyhlási na mimoriadnom zastupiteľstve, ktoré bude 6. alebo 7. mája,“ povedal starosta.
Podľa jeho slov škola v Bošáci, kde má pokračovať vyučovanie pre druhý stupeň, je vyhovujúca aj pre rôzne krúžky alebo telesnú výchovu. Vzdialenosť vraj nie je príliš veľká.
Opatrenie ministerstva
Samotné opatrenie ministerstva školstva počíta s návrhom na ukončenie vzdelávania na druhom stupni základnej školy pre 40 základných škôl. „A to za podmienok, ak bude do 31. mája v príslušnom kalendárnom roku menej ako 15 žiakov v triede 5. ročníka pre nový školský rok,“ vysvetlil hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Škola však mohla požiadať o výnimku, keďže ide o spádovú oblasť a deti dochádzajú z mnohých osád.
„Išlo by o to, že by sme im preplácali cestovné,“ povedal Kaliňák a zároveň dodal, že ministerstvo pripravuje zákon, ktorý má byť v platnosti od 1. januára 2015. Ten má zohľadňovať dopravnú prístupnosť škôl.