Výstava kníh Staroturianski literáti a ich diela spojená s prehliadkou literárnych skvostov dávnych čias ponúka prierez tvorby domácich autorov z minulosti i súčasnosti.
STARÁ TURÁ. Milovníci kvalitnej literatúry uvidia v expozícii kníh z pera tvorcov zo Starej Turej historické unikáty i tvorbu súčasných majstrov. Literárnu mozaiku niekoľkých storočí zameranú na prózu, poéziu, divadelné hry i odbornú literatúru, si môžu záujemcovia prezrieť v staroturianskom Dome kultúry Javorina od 11. do 25. apríla.
Na vernisáži výstavy sa zišlo osobne niekoľko domácich tvorcov. Všetky vystavené knihy sú autorsky späté so Starou Turou. Väčšinu z nich napísali rodáci z tohto mesta, v ktorom mnohí tvorcovia stále žijú.
„Najstaršia kniha výstavy pochádza z 18. storočia, je napísaná švabachom. Medzi najvzácnejšie exempláre patrí aj Dráma o nadobudnutí tří nových zvonů od Staroturana Jána Roháčka z roku 1868, či Kalendár z roku 1835. Pozoruhodná je aj evangelická ruční knížka z roku 1871,“ uviedla Lucia Poľanská z mestského múzea.
Na výstave sú prezentované diela takmer piatich desiatok domácich autorov. Zaujímavosťou je, že mnohí z nich sa v civilnom živote venovali iným povolaniam.
Medzi spisovateľmi a básnikmi je advokát, rozhlasový moderátor, strojný inžinier, poľnohospodár, ale aj dizajnérka, maliarka, kaplán, banský expert, novinár a mnoho pedagógov.
Knihy nežijúcich autorov i súčasníkov
Raritou je aj Orientačný letáčik Starej Turej od Jána Drobného, ktorý vytvoril už v roku 1921.
Návštevníka upúta aj básnická zbierka Marie Rafajovej v Tmě pod křídly. V polovici minulého storočia do nej autorka pripísala vlastnou rukou text: Psáno v těžké nemoci v lednu – únoru 1949. Rozsiahla je aj historická časť výstavy venovaná dielu Kristíny Royovej. „V prvom ročníku výstavy sme vystavili knihy pochádzajú zo zbierok mestského múzea a mestskej knižnice. Niektoré boli zapožičané priamo od autorov. Chceme oživiť tradície a priblížiť aj takto históriu Starej Turej. V našom meste bola vždy veľa tvorivých literátov,“ povedala Eva Adámková, riaditeľka Kultúrneho domu Javorina.
Medzi najznámejších tvorcov súčasnosti patrí Viliam Klimáček, Martina Monošová, Eva Tomisová či manželia Rumánkovci, ktorých rozsiahle diela výstava tiež predstavuje.
Dejiny Starej Turej iným pohľadom
Súčasťou výstavy je aj prehliadka monografií Starej Turej od autorov z rôznych období. Unikátmi expozície sú rukopisy Kroniky Starej Turej od Dušana Úradníčka opatrené pečaťou či rozsiahle dielo Ladislava Novomestského Kapitoly z histórie Starej Turej doplnené originálnymi prílohami. 79-ročná regionálna historička Vilma Truhlíková predstavila Malú kroniku a Krátku kroniku Starej Turej.
„Vo svojich prácach som sa rozhodla ísť svojím smerom a poukázať aj na udalosti, na ktoré je v histórii mesta rôzny pohľad. Materiál som zbierala takmer dvadsať rokov. Napokon som informácie vydala v dvoch dielach,“ povedala Truhlíková.
Krátku kroniku obohatila o nové texty i medailóny rodín, ktoré boli doteraz v staroturianskych dejinách zamlčané.
V starom kufri bude množstvo informácií
Eva Tomisová (65) zmapovala v posledných dvoch rokoch zabudnuté dejiny Starej Turej i rozsiahlu históriu školstva v tomto meste.
Jej aktuálne knihy preto na výstave nemohli chýbať. Autorka v súčasnosti zbiera materiál pre ďalšiu publikáciu zameranú na židovskú históriu. „Sme to staroturianskym Židom dlžní. Práve netrpezlivo čakám na starý kufor patriaci v dávnej minulosti Židom. V ňom pravdepodobne nájdem množstvo pozoruhodných informácií pre rozpísanú knihu,“ prezradila Tomisová.
Jej nová kniha vyjde v roku 2015. Autorka poodhalila aj možné príčiny množstva literárnych tvorcov z jej mesta.
„V Starej Turej boli vždy veľmi dobré školy a šikovní učitelia, ktorí vychovali múdrych žiakov. Je dobre, že mnohí sa rozhodli písať a zachovať posolstvo aj pre ďalšie generácie,“ povedala Tomisová, ktorá dáva prednosť literatúre faktu pred beletriou.