Do súťaže sa zapojí aj Trenčín.
TRENČÍN. „Ide predovšetkým o to pripomenúť ľuďom, že existujú aj iné, zdravšie spôsoby, ako sa dostať do práce, než je auto. Dá sa chodiť aj pešo alebo na bicykli. Cieľom je, aby o tom po vzore tých, ktorí už tento dopravný prostriedok používajú, začali uvažovať aj ďalší. Začali s tým pred pár rokmi v Banskej Bystrici a dnes je zapojených už 26 miest,“ predstavila projekt koordinátorka súťaže Renáta Kaščáková z Útvaru hlavného architekta MsÚ Trenčín.
Do súťaže sa môžu zapojiť dvoj až štvorčlenné tímy zamestnancov z rovnakej firmy alebo inštitúcie, ktoré budú od 1. do 31. mája 2014 dochádzať do práce na bicykli.
Do práce na bicykli budú chodiť aj úradníci
Na bicykli do práce budú chodiť aj zamestnanci trenčianskej radnice. Zapojením sa do súťaže chcú vyjadriť podporu rozvoja cyklistickej dopravy v meste.
„Okrem zamestnancov mestského úradu sa zatiaľ do súťaže prihlásila napríklad firma Johnson-Controls, základná umelecká škola, TSK, Trenčianska univerzita a očakávame aj ďalšie. Veríme, že v každej zúčastnenej organizácii sa nájdu aspoň dva tímy,“ dodala Kaščáková. Registrácia do súťaže je možná do 27. apríla. Situácia s cyklotrasami v meste je však dlhodobo problematická. V meste sa žiadna oficiálna cyklotrasa nenachádza a cyklisti zo sídlisk sa už roky musia prepletať medzi autami.
Výskumný ústav dopravný zmapoval vo vybraných slovenských mestách stav cyklotrás a cyklistických komunikácií. Trenčín sa umiestnil na predposlednom mieste.
Ideálne podmienky na cyklodopravu
Súťaž, ktorá upriamuje pozornosť na bicykel ako dopravný prostriedok pre bežný pohyb v meste, víta aj Norbert Brázda z Trenčianskeho fóra. Trenčania už dnes tento spôsob prepravy hojne využívajú, napriek chýbajúcej cyklistickej infraštruktúre. „Je smutné, že podpora cyklodopravy je v Trenčíne len v rovine nezáväzných vyjadrení a podpora súťaže je prakticky jedinou aktivitou vedenia mesta v tejto oblasti,“ hovorí Brázda.
Premrhaná príležitosť
Podľa neho má Trenčín ideálne podmienky pre rozvoj cyklodopravy, dlhodobo je však v tejto oblasti na chvoste rebríčka porovnateľných miest.
„Vedenie mesta nielenže reálne nerieši zlepšovanie podmienok pre cyklistov, ale im doslova hádže polená pod kolesá. Príkladom je neustále šikanovanie cyklistov mestskou políciou, nezmyselné dopravné obmedzenia pre cyklistov, či neriešenie cyklo a pešej dopravy pri novej výstavbe a rekonštrukciách. Vedenie mesta malo dosť času, aby aspoň provizórne zlepšilo podmienky pre cyklistov. Trestuhodne túto príležitosť premrhalo,“ dodáva Brázda.
Čakajú na eurofondy
Mesto si nedostatky uvedomuje. V spolupráci s Občianskym združením Fialka pripravilo projekt novej obojstrannej cyklotrasy z najväčšieho sídliska Juh do centra mesta v dĺžke približne päť kilometrov. „Na túto cyklotrasu už bolo vydané územné rozhodnutie.
Pre rok 2014 je v rozpočte mesta vyčlenených päťtisíc eur na dopracovanie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie. Jej výstavba je možná len v prípade, že bude vyhlásená výzva na pridelenie prostriedkov z fondov Európskej únie, prípadne z podporných fondov zo štátneho rozpočtu,“ uviedla hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.
Napriek tomu, že mesto nemá oficiálnu cyklotrasu, je množstvo ľudí, ktorí bicykel využívajú už dnes.
„Podmienky nie sú ideálne, ale dá sa im zatiaľ prispôsobiť – skôr či neskôr sa zlepšia. Myslím, že ľady sa už pohli a nejaké riešenia sa už črtajú,“ verí koordinátorka súťaže Renáta Kaščáková.