V krajskom meste funguje karanténna stanica iba pre zatúlané a opustené psy. Začiatkom leta je naplánované jej rozšírenie o útulok.
TRENČÍN. Karanténna stanica v Trenčíne prešla výraznými zmenami. Vybudovali tu nové koterce, búdy, plot, ktorý ju oddeľuje od budúceho útulku, výbeh, dodatočná unimobunka, hotové je už aj odžlabovanie do žumpy.
„V súčasnosti ešte čakáme na doplňujúce pripomienky od Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Trenčín. Po ich splnení podáme žiadosť na udelenie súhlasu na spustenie prevádzky útulku. Predpokladáme, že sa tak stane do začiatku leta,“ uviedla hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová.
Po rozšírení o útulok bude možné chodiť so psami aj mimo areálu karanténnej stanice. „Psy budú pokojnejšie, zníži sa ich zavýjanie a brechot,“ vysvetlila Ságová.
Len pre psy
Mačky a iné zvieratá majú smolu. Vybudovať pre ne miesto zatiaľ neplánujú. „Pre iné zvieratá, žiaľ, nemáme vybudované vhodné podmienky,“ hovorí Erika Ožvaldová z karanténnej stanice.
Podľa nej sa aktuálny počet psov umiestnených v karanténnej stanici nedá presne určiť. Psy prichádzajú a odchádzajú. „Najkritickejší mesiac tohto roka bol január, ale už cítime zlepšenie. Podarilo sa nám adoptovať psíkov, ktorí u nás boli už skoro rok a nebol o nich záujem,“ dodáva Ožvaldová. Na chod stanice dostávajú dotáciu od mesta. Ako pripomína Ožvaldová, len peniaze nestačia.
„Som veľmi rada za akúkoľvek pomoc. Veľmi dôležitá je aj reálna pomoc pri budovaní útulku. Ľudia len čakajú, kedy bude útulok, ale nevedia, že najprv musíme niečo ušetriť, aby sme mali za čo kúpiť materiál a potom ešte aj budovať - ako napríklad pozvárať koterce. Niekto by ich možno radšej kúpil hotové a za trojnásobnú cenu, ale tu sa musí každé euro premyslieť,“ dodala Ožvaldová. Zatúlané psy, ktoré sa objavia v Nemšovej, putujú do útulku v Dubnici nad Váhom.
„Spolupracujeme s dubnickým útulkom. Útulok v Nemšovej neplánujeme otvoriť, ani nás nikto s takouto žiadosťou neoslovil,“ uviedla prednostka mestského úradu Iveta Jurisová.
V Starej Turej je situácia o niečo lepšia. Funguje tu dočasná karanténna stanica, kde je možné umiestniť naraz dvoch psov. Tu sa o nich starajú zamestnanci mestského úradu s policajtmi.
„Psík u nás zostáva maximálne dva týždne, počas tejto doby má majiteľ možnosť prihlásiť sa k nemu. Oznam o odchytení psíka hlásime v mestskom rozhlase, spolu s fotografiou uverejňujeme na internetovej stránke mesta a facebooku. Ak sa nik neprihlási, pes je prevezený do útulku Nádej v Novom Meste, s ktorým máme zmluvu o umiestnení zatúlaných psov,“ hovorí Lívia Boorová z mestského úradu.
Nedostatočná legislatíva
Útulok Nádej v Novom Meste nad Váhom sa tiež stará len o psy. Kapacita útulku je 60 psov. „Momentálne máme prekročený stav, je u nás až 64 psíkov. Náš útulok v rámci kapacitných možností pomáha iným karanténkam, keď sa u nich ocitnú týrané psíky a psíky, kde je preukázateľné zanedbanie starostlivosti a nie sú schopní ho prijať,“ vysvetľuje vedúca útulku Oľga Áčová.
Najväčší problém popri nedostatku financií vidí v nedostatočnej legislatíve. „Trápi ma, že sa stoplo čipovanie psov, že naše zákony nedostatočne chránia zvieratá pred týraním. A tiež je nepochopiteľné, že pes je u nás stále vnímaný ako vec a zákony dovolia, aby bol držaný ako otrok na reťazi. V očiach vyspelejších krajín vyzeráme ako primitívny a barbarský národ,“ dodáva Áčová.