V budove bývalej Dukly Trenčín chce mesto vytvoriť krízové centrum pre matky s deťmi a osoby v núdzi.
TRENČÍN. Mesto sa dlhodobo snaží vyriešiť problém s bezdomovcami. Prioritou je zriadenie krízového centra, ktoré by mohlo vzniknúť v budove bývalej Dukly Trenčín na Štefánikovej ulici.
„Chceme sem presťahovať mestskú políciu a v tej istej budove vytvoriť krízové centrum pre matky s deťmi a osoby v núdzi,“ povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová. Pri samotnom zriadení útulku a jeho prevádzke bude mesto musieť spolupracovať s neziskovými organizáciami. „Osvedčenú výbornú spoluprácu máme s Rádom maltézskych rytierov.
Nápomocný by mohol byť aj samosprávny kraj,“ dodala Ságová s tým, že v zimnom období bude v krajskom meste opäť otvorená nocľaháreň.
Denný stacionár
Pavol Juríček z Rádu maltézskych rytierov hovorí, že denný stacionár je pri riešení problému bezdomovectva nevyhnutný. Dopomohol by podľa neho k tomu, aby sa ľudia mohli zapojiť do bežného denného života.
Jednou z aktivít Rádu je aj pomoc pri hľadaní práce. I napriek predsudkom sa im to darí. Bezdomovcov už zamestnali v rôznych trenčianskych firmách, ale aj pri búracích, upratovacích prácach či na stavbách.
„Keď sa nám podarí zohnať prácu pre človeka bez domova, stáva sa, že je to trojzmenná prevádzka. A to je problém. Kde sa ten človek vyspí po nočnej, keď z nocľahárne ho musia ráno poslať preč? Aj preto ďalšie skvalitnenie starostlivosti o bezdomovcov a sociálne odkázaných v Trenčíne veľmi úzko súvisí so zriadením denného stacionára,“ dodal Juríček.
Pomôcť môže každý
Medzi najvydarenejšie akcie Rádu maltézskych rytierov v Trenčíne patrí podľa Juríčka sociálny šatník.
„Jeho cieľom je umožniť sociálne odkázaným ľuďom zakúpiť si za symbolickú cenu oblečenie, obuv, elektrospotrebiče a potreby do domácnosti. Získal si medzi nimi veľmi dobré meno,“ hovorí Juríček. V priebehu roka 2013 bol tento šatník otvorený dvakrát do týždňa, tento rok poskytuje svoje služby už päť dní v týždni. Do sociálneho šatníka môžu ľudia priniesť ošatenie a veci, ktoré už vo svojej domácnosti nepotrebujú. Ľuďom v núdzi tak môžu výrazne skvalitniť život.
Jediné teplé jedlo
Ďalšou formou pomoci je aj kúpa časopisu Cesta, ktorý ponúkajú bezdomovci pred kostolmi či nákupnými centrami v meste, alebo zapojenie sa do akcie Polievka pre bezdomovcov,“ hovorí Juríček.
Polievka je často jediné teplé jedlo, ktoré bezdomovec počas dňa má. S jedlom pomáhajú nielen cirkvi, pôsobiace v Trenčíne, ale aj miestni podnikatelia, majitelia reštaurácií, no najmä bežní občania.
„Stalo sa, že polievku priniesli aj z Trenčianskych Teplíc, dokonca aj z blízkej Moravy z Vlčnov.“
Príbehy mnohých bezdomovcov hovoria o tom, že takýto osud môže postretnúť každého. „Nezatvárajme pred nimi oči, neodvracajme svoj zrak, keď ich stretneme. Lebo nikto z nás nemôže dnes stopercentne tvrdiť, že jemu sa to predsa nemôže stať. Stačí naše psychické či fyzické zlyhanie, súhra ďalších nepriaznivých okolností a sme tam, kde sú dnes oni,“ dodal Juríček.