Ľudia spozorovali častejší úhyn vtákov pri nárazoch do čírych skiel. V Trenčíne ide hlavne o stavby na zastávkach MHD. Podľa odborníkov by pomohli ochranné nálepky či špeciálne fólie.
TRENČÍN. Presklené budovy, výklady, sklenené tabule a stavby. To sú najväčšie nebezpečenstvá pre rýchlo letiace vtáky. V Trenčíne ľudia spozorovali aj časté nárazy rôznych druhov vtákov do skiel na zastávkach mestskej dopravy.
Nebezpečenstvo pre mestské vtáctvo
„Je to veľmi nepríjemné, videl som už niekoľkokrát, ako po rýchlom lete narazil vták do skla. Nemá vtedy šancu prežiť. Pritom by to mala byť povinnosť s tým niečo robiť, keďže sme im tieto prekážky dali do ich prirodzeného prostredia,“ povedal Jozef Karas z Trenčína. Situáciu chce riešiť aj spoločnosť EuroAwk, ktorá vlastní presklené objekty na zastávkach MHD.
Firma je na základe zmluvy s mestom povinná jednotlivé sklenené plochy čistiť, chce zabrániť aj nebezpečenstvu pre vtáctvo.
„Na sklá prístrešku MHD na Opatovskej ulici v Trenčíne sme nalepili siluety dravcov,“ povedala Blanka Oravcová zo spoločnosti EuroAwk. Jednou z možností, ako pomôcť vtáctvu, je odstrániť presklenia zadnej steny týchto objektov na zastávkach. „Ale toto by výrazne znížilo funkčnosť prístrešku a zrejme by malo za následok sťažnosti cestujúcich,“ dodala Oravcová.
Ohrozenie pri čistých sklách
Podľa ornitológa Radovana Jambora sú sklené plochy jedným z rizík, ktoré ohrozujú mestské vtáctvo. „Pri preletoch medzi vegetáciou či k hniezdu tieto plochy vtáky nevidia, často sa im zrkadlia a narážajú do nich. Ročne takto nachádzame desiatky a miestami aj stovky uhynutých vtákov, a to nielen vo väčších mestách,“ povedal Jambor.
Problémom je podľa neho súčasná architektúra, ktorá stále častejšie využíva sklo ako dekoratívny alebo funkčný prvok vo výstavbe.
„Mnohokrát ide o skutočne rozsiahle plochy, či už protihlukové zábrany, steny autobusových zastávok, či okná na rodinných alebo obchodných domoch,“ povedal Jambor.
Dôležitá ochrana
Odborníci sa zhodujú, že naj-ideálnejším spôsobom, ako úhynu zabrániť, je vyhýbať sa pri stavbách čo najviac sklenému materiálu v blízkosti rôznych krovín, drevín, záhrad či parkov.
„Ak sa už sklo predsa len využije, je potrebné ho pre vtáky nejakým spôsobom zviditeľniť, niekedy postačujú nálepky a mrežovanie,“ povedal Jambor.
Podľa jeho slov je najúčinnejším opatrením použite takzvaných UV fólií. „Neprepúšťajú UV žiarenie, vďaka čomu ich vtáky vidia. Sú buď celoplošné, alebo sa dajú na sklo nalepiť vo forme menších UV nálepiek,“ povedal. Ohrozené je podľa neho množstvo druhov vtákov. „Ide o čajky, kačice, labute, volavky, ale aj drobné spevavce či dravce,“ dodal Jambor.