NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Vyhlásením držiteľov desiatich cien sa skončil 9. apríla v Mestskom kultúrnom stredisku Festival Aničky Jurkovičovej. O víťazstvo v divadelnej prehliadke s tematikou ženy bojovalo osem ochotníckych súborov z domova i zo zahraničia. Festival sa zrodil v roku 1998 na počesť novomestskej rodáčky a prvej slovenskej herečky Aničky Jurkovičovej.
Ceny putujú na Slovensko i do Srbska
Hlavnú cenu získalo Hriňovské divadlo z Hriňovej. V Novom Meste predstavilo vlastnú hru Metamorfózy ženy. Autorkou víťaznej inscenácie je Maja Zdurna Fabriková, ktorá zároveň stvárnila rolu hlavnej predstaviteľky.
Ocenenie za najlepší návrh scény získal Miroslav Benko za scénu v inscenácii Krčma na hlavnej hradskej v podaní Slovenského divadla „VHV“ zo Starej Pazovy v Srbsku.
Ocenenie za hudobnú zložku v antickej komédii Lýsistrata - Vzbura žien získali Viera Šusteková a Peter Kavický zo Záhoráckeho divadla v Senici. Toto divadlo získalo aj cenu za vynikajúcu súhru ženskej časti v Aristofanovej hre.
Pamätné listy Matice slovenskej a ceny Národného osvetového centra získali srbské ochotnícke divadlá z Kysáča (hra Klietka), zo Starej Pazovy (Krčma na hlavnej hradskej) a z Kulpína (Pohreb).
Autorka víťaznej hry Metamorfózy ženy Maja Zdurna Fabriková získala aj cenu za najlepší herecký výkon. Postavu Ženy si napísala „na telo“ podľa vlastných predstáv.
„Účinkovať v hre, ktorú som napísala, bolo výhodou. Viem, čo zvládnem, viem, čo dokážem. Nehrala som sa na to, čo nie som,“ usmiala sa najlepšia herečka.
V civilnom povolaní je učiteľkou slovenčiny. Pravdivé príbehy napísala Maja podľa osudov jej kamarátiek a kamarátov. Ochotníckemu divadlu sa venuje päť rokov. „Hriňovské divadlo funguje štrnásť rokov, nadviazalo na tradície divadla zo začiatku 20. storočia,“ prezradila.
Autorka a herečka v jednej osobe uprednostňuje hereckú pozíciu. „Režijnú zložku si vynahradzujem ako učiteľka. Mám aj divadelný krúžok, kde komandujem deti,“ zasmiala sa herečka, ktorá porotu i publikum zaujala skvelým vyjadrením vnútorných pocitov .
Majú mnoho divákov
Ocenenie za talentovaný a pozoruhodný ženský herecký výkon porota udelila Dáši Reisingerovej. Tá stvárnila postavu Dáši v inscenácii hry Kataríny Herákovej: Ellen v podaní Divadla na zastávke z Bratislavy.
„Naše divadlo má za sebou osemnásť mesiacov. S touto hrou sme sa mnohokrát predstavili v Bratislave, ale aj na festivale v Budmericiach,“ povedala herečka.
Napriek tomu, že v Bratislave účinkuje množstvo profesionálnych divadiel, ochotníci z Divadla na zastávke núdzu o publikum nemajú.
„Niekedy máme možno väčšie publikum, ako profesionálne divadlá.
Robíme to z lásky a všetci to ocenia. A keď si naši známi zavolajú všetkých známych, máme plno,“ hovorí Reisingerová, ktorá sa na divadelných doskách pohybuje od založenia divadla.
Úroveň 17. ročníka festivalu pochválil aj predseda poroty Martin Timko. „Viacero inscenácií vytŕčalo z priemeru. Hry sa skutočne venovali ženským témam. Víťaznú hru by som odporúčal pozrieť si zarytým feministkám, aby svoje ženstvo milovali,“ s úsmevom povedal predseda poroty, ktorý sa venuje divadelnej kritike i dejinám divadla a réžie.
„Porota vnímala divadelné inscenácie ako jeden tvar, ktorý bol súhrou herectva, scénografie, kostýmov, réžie i hudby. Sledovali sme aj schopnosť súborov ponúknuť divákovi spojenia, ktoré mu pomôžu orientovať sa v príbehu,“ pokračoval Timko.
Podľa neho mali viacerí z hercov široký herecký rozsah, ktorý by ich mohol posunúť aj do profesionálnych divadiel. „Bolo by možno treba popracovať na hereckej technike -na pohybe, hlase či dýchaní,“ dodal šéf poroty.