Podľa železníc je cieľom nového osvetlenia nutnosť dosiahnuť požadované minimálne hodnoty stanovené normami.
TRENČÍN. „Je to tu ako za dňa,“ sťažuje sa obyvateľ Hodžovej ulice, ktorému vo večerných hodinách svieti jasný reflektor priamo do spálne. Ľuďom nepomáhajú ani záclony, či žalúzie.
Dvanásť stĺpov s reflektormi pribudlo počas rekonštrukcie hlavnej železničnej stanice v Trenčíne.
„Nechápem, prečo to tam postavili. Aký to má význam? Osvetľuje to síce park, čo je dobre, ale svieti to ľuďom rovno do okien. Je to tu ako vo väzení," povedal Michal, jeden z obyvateľov Hodžovej ulice.
Množstvo sťažností
Ľudia sa môžu sťažovať podaním podnetu na ministerstvo dopravy. O takýchto situáciách v rámci rezortu rozhoduje Útvar vedúceho hygienika.
„Ten môže na základe podaného podnetu zo strany občanov vykonať štátny zdravotný dozor. Po posúdení situácie priamo na mieste môže nariadiť meranie osvetlenia priamo v obytnej miestnosti, pričom je potrebný súhlas sťažovateľa,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
Ďalší postup závisí podľa jeho slov od výsledkov meraní. „Tu sa musia brať do úvahy aj potreby železníc a ich záväzné predpisy, ktoré určujú, aké sú požiadavky na osvetlenie konkrétneho pracoviska,“ vysvetlil Kóňa.
Riešenie situácie
Prevádzkovateľom stanice sú Železnice slovenskej republiky. Tie upozornili, že celé osvetlenie je prechodné, keďže stále ide o stavbu.
„V apríli sa spustí do predčasného užívania dvanásť osvetľovacích veží s napájaním z novovybudovanej transformačnej stanice,“ povedala Daniela Detersová, z komunikačného odboru železníc.
„Počas uvádzania osvetlenia do prevádzky vykonáme optimalizáciu a vzájomné nastavenie osvetlenia,“ povedala Detersová.
Ako zdôraznila, zámerom železníc je modernizáciou zvýšiť štandard železničných staníc na európsku úroveň. „A to z hľadiska bezpečnosti, funkčnosti a tým skvalitniť cestovanie širokej verejnosti,“ dodala Detersová.