REGIÓN. Mnoho ľudí v našom regióne využíva vodu v domácich studniach. Jej kvalitu si dali zistiť aj na trenčianskej hygiene počas nedávneho Dňa vody. Aký je stav vôd, ako dopadli rozbory a aké problémy pribúdajú v studniach s meniacou sa klímou, sme sa spýtali odborníkov.
Výsledky vzoriek potešili
„Tento rok sme vyšetrili 309 vzoriek, z ktorých len jedna prekračovala limitnú hodnotu v ukazovateli dusičnany,“ vysvetľuje Peter Pružinec, zástupca regionálnej hygieničky v Trenčíne. 58 vzoriek dokonca spĺňalo aj prípustné hodnoty pre dojčatá do 6 mesiacov. Podľa Pružinca hodnota dusičnanov vo vode poukazuje len na znečistenie z hnojenia, z poškodenej kanalizácie, zo žúmp, ktoré sú príliš blízko studní.
„Vyhovujúca hodnota ešte nevypovedá o tom, či je voda vhodná na pitie,“ upozorňuje Pružinec s tým, že úrad vo vzorkách zisťoval iba prítomnosť dusičnanov.
Nešlo o komplexnú analýzu. Podľa neho až na základe výsledku takéhoto vyšetrenia a zistenia, že kvalita vody sa dlhodobo v čase nemení, možno uvažovať o vhodnosti vody na pitie. Na otázku, či sa výsledky vzoriek rokmi menia, a čo to o stave vôd vypovedá, odborník vysvetľuje: „Za posledné roky je to individuálne. Je však možné všeobecne konštatovať určitý pokles nevyhovujúcich vzoriek.“ Podľa Pružinca to môže svedčiť aj o zníženej aplikácii hnojív či spôsoboch odkanalizovania domov.
Aký je teda stav našich vôd?
Odborníci poukazujú na to, že hodnotenie stavu vôd je zložitejšie. „V súlade s požiadavkami rámcovej smernice o vode má Slovensko za cieľ dosiahnutie dobrého stavu vôd a v súlade s tým realizuje rad opatrení,“ reaguje Anna Hornáčková Patschová, z odboru povrchových a podzemných vôd Výskumného ústavu vodného hospodárstva.
Cieľom smernice je aj znižovanie znečisťovania podzemných vôd a zmierňovanie účinkov povodní a sucha. Práve to je problém, ktorý posledné roky trápi majiteľov studní. Sťažujú sa na nedostatok vody.
Podľa prútikára Jána Šotíka sa voda totiž rokmi stráca.
„Ľudia, čo majú studne, mi často volajú, že im voda klesá,“ hovorí o skúsenostiach. Vplýva na to množstvo zmien. Prútikár hovorí, že planéta sa po niekoľkých stáročiach mení a suchá budú mať vplyv aj na naše studne. Takýto stav potvrdzujú mnohí ľudia. „Posledné roky sa mi bežne stáva, že vody cez leto niet,“ reaguje na problém majiteľ studne Andrej Kvasnica.
Vodu hľadá štyridsať rokov
Prútikár Šotík podotýka, že mnoho ľudí si myslí, že voda je všade a dokážu ju nájsť. „Nie je to však také ľahké,“ hovorí Ján Šotík. Pri svojej práci používa prútik a kyvadlo, ktoré je z travertínu. Dokáže nim určiť aj to, aká je skladba pôdy, či je tam zemina alebo íl. Na otázku, či dokáže určiť, či ide o silný alebo slabý podzemný prúd vody, hovorí: „Záleží na tom, ako sa prútik ohne. Keď sa ohne veľmi silno, je prúd blízko a je dostatočne silný.“
Autor: Magdaléna Švančarková