SOŠ obchodu a služieb v Trenčíne patrí nielen k najväčším, ale aj k najkvalitnejším školám.
TRENČÍN. Stredná odborná škola obchodu a služieb v Trenčíne nadväzuje na úžasné tradície ešte z 19. storočia a patrí nielen v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) ale aj na Slovensku ku školám, ktoré si zaslúžia absolutórium. Počas dnešných osláv 130. výročia založenia školy to povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič.
SOŠ obchodu a služieb v Trenčíne patrí nielen k najväčším, ale aj k najkvalitnejším školám. Vychováva mladých ľudí, absolventov pripravuje po teoretickej a najmä praktickej stránke. Deti sú pripravené nielen čo sa týka cudzích jazykov a informatiky, ale aj odbornej prípravy a zručnosti, ktorá je veľmi dôležitá, skonštatoval minister.
Podľa predsedu TSK Jaroslava Bašku poznajú Trenčania SOŠ obchodu a služieb v Trenčíne pod jednoduchým a roky zaužívaným názvom Jilemák a patrí nielen k najstarším, ale aj najväčším školám v kraji. Škola má dlhodobo veľmi dobré výsledky. Prelomovým rokom bol rok 1998, keď sa na Jilemáku urobila hotelová akadémia a absolventi päťročného štúdia sa presadili nielen doma, ale aj v zahraničí, čo je trochu na škodu Slovenska. U nás je to stále finančne nedocenená práca, priblížil Baška.
Dnešná slávnosť v trenčianskom Posádkovom klube bolo nielen oslavou 130. výročia založenia školy, ale zároveň bolo aj súčasťou praktickej maturitnej skúšky. Praktické ukážky zručností žiakov ako flambovanie, carving (vyrezávanie ovocia a zeleniny), príprava miešaných nápojov a káv, ochutnávky pripravovaných výrobkov studenej kuchyne dnes prezentujú žiaci všetkých študijných odborov školy. Nechýba ani líčenie, účesy , manikúra a podobne. Podujatie zorganizovali žiaci posledného ročníka odboru hotelovej akadémie.
História školy sa začína rokom 1884, keď bola v Trenčíne zriadená prvá učňovská škola zásluhou agilného učiteľa Juraja Bočeka, ktorý sa stal zároveň jej prvým správcom. Štúdium na učňovskej škole trvalo tri roky, školský rok trval 10 mesiacov. Vyučovalo sa deväť hodín týždenne vo večerných hodinách, po zamestnaní a v nedeľu popoludní. Žiaci dostávali základné teoretické vedomosti všeobecného i odborného charakteru. Juraj Boček mal veľký podiel na výchove priemyselnej mládeže a správcom Učňovskej školy v Trenčíne bol celých päťdesiat rokov.
Dnes je SOŠ obchodu a služieb v Trenčíne školou s moderným kuchynským laboratóriom, pribudli učebne jazykov, techniky administratívy, výpočtovej techniky, moderné multimediálne učebne s neobmedzeným prístupom na internet. Študenti môžu vycestovať na poznávacie, jazykové a študijné pobyty do rôznych európskych krajín (Škótsko, Nórsko, Anglicko, Francúzsko, Maďarsko, Rakúsko). Základom školy sú moderné priestory, ktoré skvalitňujú priebeh výučby. V SOŠ sa v priebehu posledných rokov vybudoval športový areál s dvoma tenisovými a dvoma multifunkčnými ihriskami. V školskom roku 2011/2012 získala škola štatút školiaceho zariadenia.