MYJAVA. Takmer šestostranový 2. diel monografie Myjava v obrazoch histórie je novodobou učebnicou dejepisu pre obyvateľov mesta a jej okolia. Autor rozsiahlej exkluzívnej publikácie Ján Gálik v nej detailne zachytil život Myjavy po 2. svetovej vojne až po súčasnosť. Všetky kapitoly okorenil množstvom archívnych fotografií, ktoré aj obrazom dokumentujú spoločenské, hospodárske, politické, ale aj kultúrne a športové premeny mesta.
Tvorca diela všetky historické fakty monografie, ktorá vyšla v náklade 2500 kusov, potvrdzuje kvalitným odkazovým materiálom uvedeným v jednotlivých kapitolách.
V 2. diele zachytil autor novodobé dejiny Myjavy
Srdce Jána Gálika bilo vždy myjavským rytmom. Vďaka dlhým rokom, ktoré venoval príprave dvojdielnej monografie, ostanú dejiny tohto mesta navždy uchované aj pre ďalšie generácie. Šesť stoviek strán 2. dielu rozložil autor do troch častí.
Prvá komplexne zachytáva myjavské dianie od oslobodenia mesta až po okupáciu spojeneckými vojskami v roku 1968, druhá časť mapuje normalizačné roky 1969 - 1989. Vyvrcholením rozsiahlej publikácie je aktuálne dianie na Myjave po roku 1989.
„Chcel som, aby história prehovorila. Kniha by mala osloviť aj budúce generácie, aby si všímali to, čo sa dialo. Nech sa vyvarujú chýb, ktoré sme urobili my a naši predkovia,“ povedal autor monografie Ján Gálik. V knižnej novinke podchytil aj dodnes nevyplnené „biele“ miesta myjavskej histórie.
Ján Gálik odkryl tabuizované témy
Už prvý diel monografie Myjavy z Gálikovho pera vydaný v roku 2010 mal veľkú čitateľskú odozvou. V jeho druhom pokračovaní mapuje autor dejiny, ktoré zažil na vlastnej koži.
„V knihe som sa nevyhol ani mnohým doposiaľ zahmlenými tabuizovanými témam, ktoré v tomto kraji viedli k zlikvidovaniu živnostníkov, násilnej kolektivizácii, k excesom politických predstaviteľov a napokon aj zinscenovaným politickým monster procesom.“ Gálik ako prvý autor knižne zachytil aj myjavské diane po roku 1989 až po súčasnosť. V porevolučných kapitolách upriamil čitateľa na novodobú zmätenosť a mĺkvosť jazykov.
„Jedni hovoria o vytunelovaných a skrachovaných fabrikách, zatváraných školách, stagnujúcich regiónoch, katastrofálnom úbytku obyvateľstva či rozvrátenom poľnohospodárstve. Zatiaľ čo tí, ktorí sľubovali rozkvet a budúce Švajčiarsko, väčšinou mlčia a s nimi mlčí aj historiografia.“
Monografia s množstvom historických údajov
Množstvo faktografického materiálu čerpal autor z rôznych zdrojov. Pomohli mu archívy, výpovede pamätníkov i vlastné textové i obrazové dokumenty. „Myjava mala vždy týždenník alebo mesačník, ktorý presne monitoroval dobu. Časopisy sa zachovali a ja som preštudoval tisícky dobových periodík. Bola to sizyfovská práca vybrať to podstatné,“ skonštatoval Gálik. Jeho monografie ožívajú aj vďaka fotografickým dokumentom, ktorými detailne ilustruje všetky kapitoly.
Nechýbajú v nich fotografie zo Slovenského národného archívu v Bratislave, Múzea SNR na Myjave i Domu kultúry.
„Pomohli aj staré rodinné archívy Myjavčanov či snímky od súborov. Novšiu históriu som fotograficky dokomentoval aj sám. Knihu som rozdelil na množstvo krátkych kapitol, ktoré som obohatil takmer siedmimi stovkami autentických fotografií. Fotografie majú veľkú výpovednú hodnotu.“
Obe monografie napísal autor sám
Rozsiahle monografie veľkých miest pripravujú v súčasnosti väčšinou veľké zostavovateľské kolektívy. Ján Gálik sa rozhodol zmapovať myjavské dejiny komplexne sám.
„Ak monografiu zostavujú veľké kolektívy, chýba tam najmä jednotiaci pohľad. Niektorí idú do hĺbky, iní do šírky. Čím menej ľudí knihu pripraví, tým je pohľad koncentrovanejší. Preto som neváhal ísť s kožou na trh úplne sám,“ vysvetlil Gálik dôvody svojej sólovej cesty.
Materiál na vznik monografie zbieral dvadsať rokov, jej príprave venoval jedno desaťročie a každý diel písal tri roky. „Oddanosť mestu a dlhoročnú prípravu oboch monografií akceptovala aj moja rodina. Ja som bol za počítačom a rodina okolo.“
Jeho dvojdielne ucelené dielo je obohatením každej knižnice ľudí všetkých generácií, ktorým Myjava a jej osudy prirástli k srdcu.