Takmer šesťdesiattisíc kníh z fondu Mestskej knižnice Ľ. V. Riznera si môžu Novomešťania, ale aj čitatelia z iných miest, zabezpečiť už aj prostredníctvom internetu.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Plody niekoľkoročnej práce knihovníčok Mestskej knižnice Ľ. V. Riznera začali v uplynulých dňoch využívať jej čitatelia. Nový knižničný systém sprístupňuje milovníkom literatúry on - line katalóg, v ktorom si svoju obľúbenú knižku môžu deti i dospelí nájsť v domácom pohodlí.
Prostredníctvom systému si okrem nájdenia a rezervácie kníh môžu predĺžiť aj výpožičný termín. Knihy i čitateľské preukazy dostali čiarové kódy, prostredníctvom ktorých sa spôsob požičiavania kníh zjednodušil a zmodernizoval.
Všetky knihy detailne zmapovali
Každá kniha vložená do systému prešla fyzicky rukami novomestských knihovníčok. Tie jednotlivé publikácie analyticky spracovali.
„Okrem autora, názvu knihy, mena vydavateľa, počtu strán a miesta vydania sme knihy doplnili aj ďalšími potrebnými údajmi. Určili sme predmetové heslá, ktoré stručným spôsobom vyjadrujú obsah knihy. Dôležité to bolo predovšetkým v náučnej literatúre,“ povedala Marta Stuparičová, vedúca knižnice.
Pri každom titule je v on - line katalógu uvedené aj číslo ISBN, ktoré sa ku knihám pridáva od roku 1989. Každej knihe zapísanej do knižničného systému pridelili čiarový kód. Po jeho zosnímaní sa objaví konkrétna kniha aj v evidenčnom liste čitateľa, ktorý ju má požičanú.
Knihy dostupné pre celé Slovensko
Prostredníctvom moderného systému si čitateľ na internete zistí, či je kniha požičaná alebo dostupná. Ak sa publikácia na niektorom z regálov práve nachádza, čitateľ si ju môže okamžite rezervovať.
„Je za tým neuveriteľné kvantum roboty. Elektronicky sme spracovali 57 283 knižničných jednotiek. V detskom oddelení je spracovaných 16 348 kníh, ostatné sú v oddelení pre dospelých. Každá kniha prešla našimi rukami,“ pokračovala Stuparičová.
Novomestská knižnica používa ten istý knižničný systém ako Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne. „Je to výborné, pretože sa systémy našich knižníc dajú napojiť,“ skonštatovala.
V rámci výpožičného poriadku si bude môcť prostredníctvom medziknižničnej výpožičnej služby objednať knihu aj čitateľ z Michaloviec či Sniny. „V mieste svojho bydliska zájde do knižnice a oznámi, v ktorej knižnici publikáciu našiel. Ak ju máme práve my, požičiame ju aj do iného mesta,“ vysvetlila Stuparičová.
Knižničný systém upozorní aj na zábudlivcov
Spracovanie elektronického knižničného systému trvalo niekoľko rokov. Všetky pribúdajúce nové knihy v knižnici automaticky zaraďovali do nového systému a k nim postupne pridávali staršie tituly.
„Všetky pracovníčky, ktoré sa na elektronizácii podieľali, museli zároveň zvládnuť aj svoju klasickú činnosť. Súčasne vykonávali evidenciu nových kníh, bibliograficko-informačnú činnosť i organizáciu výchovno-vzdelávacích programov a besied,“ pokračovala Stuparičová.
Okrem požičiavania, vyhľadávania a rezervácie kníh upozorní knižničný systém aj na zábudlivých čitateľov, ktorí knihy nevrátili v predpísanom čase. Reakcie čitateľov sú pozitívne, nový knižničný spôsob si pochvaľujú. Mladá generácia je z čítačiek v rukách pracovníčok nadšená, staršia generácia si na moderné prvky rýchlo privykla.
Uľahčenie vyhľadávania obľúbených titulov si čitatelia pochvaľujú už od prvých dní zavedenia on-line katalógu. Mnohým z nich nový systém ušetrí čas. „Nemusím zbytočne utekať do knižnice, keď je knižka požičaná. Najprv pozriem v katalógu, či je voľná. A keď nie je, tak si ju rezervujem a vyzdvihnem až vtedy, keď ju iný čitateľ vráti,“ povedal mladý muž.
Michaela Zenková bola v knižnici aj so svojimi dvoma malými synmi, štvrtákom Tomášom a mladším Lukášom. Tí chodia do knižnice už od materskej školy. Chlapcom sa okamžité zapáčili čítačky a čiarové kódy, ich mame urýchlenie práce.
„Je to fajn. Pomôže to aj čitateľom i pracovníčkam knižnice. Nemusia prácne sledovať mnohé čísla a dátumy, všetko nájdu v počítači. Výborné je aj jednoduché vyhľadávanie titulov,“ dodala Michaela.