REGIÓN. V okolí Trenčína obce budujú kanalizácie, nie však všetky. Skalka nad Váhom, Horná Súča, Dolná Súča, Hrabovka na budovanie kanalizácie už dlhé roky čakajú. Projekt podali niekoľkokrát, doteraz však neprešiel.
Problémom sú aj nedisciplinovaní ľudia
„Samozrejme, čakáme na to už dlhé roky. Je to kľúčová záležitosť pre obec,“ reagoval Pavol Kvasnica, starosta obce Dolná Súča.
Podľa slov viacerých starostov majú obce problém najmä s nedisciplinovanosťou ľudí. Mnohí totiž riešia vypúšťanie splaškov do potokov. Ich čistotu by vybudovaná kanalizácia tak mohla konečne vyriešiť.
Obce v Súčanskej doline zastrešuje Regionálna vodárenská spoločnosť Vlára Váh. Tá rieši projekt odkanalizovania Hornej Súče, Dolnej Súče, Hrabovky, Skalky nad Váhom za 25 miliónov eur už niekoľko rokov.
„V dvoch prípadoch nám zamietli projekt, pretože sme neboli oprávneným žiadateľom,“ vysvetľuje riaditeľ spoločnosti Bohuš Babál. Financie totiž mohli dostať iba obce nad 10 000 obyvateľov. Aj v ďalšom prípade ministerstvo projekt zamietlo.
Podľa Babála bol problém v tom, že podaných projektov bolo veľa a financií na ministerstve málo.
Niektorí starostovia z obcí regiónu poukazujú na to, že kanalizácia v obciach je beh na dlhé trate. „Je tam strašne veľa vybavovačiek,“ hovorí Jozef Kluka, starosta Drietomy s tým, že kanalizáciu riešil päť rokov každý týždeň. Teraz sa však v obci už na nej pracuje.
Stanovisko ministerstva
Podľa ministerstva životného prostredia spoločnosť podala žiadosti o nenávratný finančný príspevok celkovo štyrikrát. V jednom prípade však nepredložila žiadosť v elektronickej podobe, v ďalšom prípade nesplnili kritérium úplnosti, aj napriek možnosti doplnenia podkladov.
„Žiadateľ nepreukázal zabezpečenie spolufinancovania projektu v potrebnej výške a súčasne nepreukázal vlastnícke právo k nehnuteľnostiam,“ objasňuje Maroš Stano, hovorca rezortu. V treťom prípade neboli oprávneným žiadateľom a v ďalšom rezort nevyhovel pre nedostatok financií.
Slovensko sa však zaviazalo dobudovať sieť kanalizácií do konca roku 2015 a podľa slov hovorcu je to priorita rezortu. V rámci novej výzvy by teda mali dostať šancu aj obce, ktoré doteraz neuspeli.
Spoločnosť plánuje podať projekt opätovne. „Je nové programovacie obdobie. Budú sa preferovať sídla do 10 000 obyvateľov. Pevne veríme, že projekt schvália,“ hovorí Babál s tým, že kanalizácia rozhodne prospeje čistote obcí.