Archeologický skvost z doby bronzovej má na starosti obec Očkov. Tá si však nemôže dovoliť jeho stráženie ani dôkladnú údržbu.
TRENČÍN. Rozbité okná, sklo na zemi, či naznášané odpadky. Tento obraz sa naskytne návštevníkovi, ktorý chce na vlastné oči uvidieť vzácnu Očkovskú mohylu. V súčasnosti ju má v správe obec Očkov, no tá na jej udržiavanie či stráženie nemá peniaze.
Sťažená starostlivosť
„ Túto pamiatku udržiavame tak, ako to naša obec finančne a fyzicky dokáže zvládnuť. Pre nás však prináša viac starostí a výdavkov ako úžitku,“ povedala starostka Očkova Ľubica Hrušovská.
Podľa jej slov by jednou z možností bolo vypracovanie a predloženie projektu na rekonštrukciu mohyly a celého areálu. „Ak by bol projekt úspešný, potrebná bude spoluúčasť obce, no z našej strany pri rôznych iných aktivitách by bol problém aj so spolufinancovaním,“ povedala starostka.
Najväčším problémom bude potom samotná prevádzka areálu mohyly. „Čo sa nám tu podarí opraviť, obnoviť, za chvíľu vandali zničia.“ Najnovšie tu vybili okná na objekte, ktorý má mohylu chrániť.
„Teraz areál udržiavame len formou dedinských brigád, alebo aktivačných pracovníkov. Vlani sme nemali nárok podľa platnej legislatívy ani na jedného aktivačného pracovníka,
tento rok máme nárok na jedného. Areál bude vyzerať podľa toho, či mu prídu nejakí dobrovoľníci pomôcť,“dodala Hrušovská.
Ľudia o túto historickú pamiatku majú záujem. Často sem chodievali napríklad po návšteve Čachtického hradu, alebo z Piešťanských kúpeľov.
Expozícia múzea
V areáli mohyly sa nachádza aj staršia stavba. V jej priestoroch malo viac ako tridsať rokov expozíciu Trenčianske múzeum. „Išlo o priestory v takzvanej Krvavej krčme. Nebola tam však žiadna izolácia ani vetranie. Boli tam potrebné stavebné úpravy, ktoré sme však nemohli robiť, pretože to nebol náš majetok,“ povedala riaditeľka múzea Katarína Babičová.
Ľudia pokradli aj vystavované exponáty. „To, čo sme tam vystavovali, boli len repliky artefaktov, ktoré sa našli pri výskumoch na mohyle. Ľudia to nevedeli, tak aj tie ukradli,“ dodala Babičová.
Dôležitý objav
Podľa Mateja Ruttkaya, riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre, patrí Mohyla v Očkove k významným archeologickým objektom. Objavili ju v päťdesiatych rokoch minulého storočia. „Určite je to jeden z unikátnych nálezov Slovenska a zaslúžil by si slušnú prezentáciu. Je jeden z prvých nálezov svojho druhu, ktoré sa našli v strednej Európe,“ povedal Ruttkay. Patrí medzi jedny z prvých náčelníckych mohýl z doby bronzovej, ktoré sú preskúmané. „Väčšina nálezov je uložená u nás, v Archeologickom ústave, niektoré majú zapožičané viaceré múzeá na Slovensku vo svojich expozíciách,“ dodal Ruttkay.