BRODZANY. Dedinka ležiaca v povodí rieky Nitra síce nie je veľmi známa, ale svojou históriou a prírodnými krásami nepochybne patrí k turistickým klenotom Trenčianskeho kraja. Pýchou Brodzian je zachovalý kaštieľ zo 17. storočia, ktorý bol v minulosti centrom ruského umenia a kultúry na Slovenku.
Tradícia pretrváva
Kaštieľ sa prvý krát spomína už v roku 1377 ako kúria, teda sídlo šľachtickej rodiny Brodziankovcov. Jeho terajší osud mu bol určený až v 19. storočí, keď ho odkúpil barón Gustáv von Friesenhof, ktorý sa v Brodzanoch usadil spolu so svojou manželkou Alexandrou Gončarovou, príbuznou samotného Puškina. Napriek tomu, že autor Kapitánovej dcéry dedinu nikdy nenavštívil, spojitosť s jeho slávnym menom zohrala svoju úlohu a na konci sedemdesiatych rokov tu otvorili Slovanské múzeum A. S. Puškina.
Dnes v ňom okrem výstavy venovanej spisovateľovej pamiatke nachádza v kaštieli literárna výstava zameraná na rusko-slovenské vzťahy. Milovníkov histórie zaujmú aj salóny s pôvodným nábytkom, rodinnými albumami a obrazmi, ktoré v kaštieli zanechala rodina Friesenhofovcov a neskôr Oldenburgovci.
Romantika v parku
Ku kaštieľu patrí aj priľahlý park so vzácnymi drevinami, do ktorého návštevník vstupuje dvoma ručne kovanými bránami. Vysadiť ho dala Friesenhofova dcéra Natália, ktorá prežila v Brodzanoch celý svoj život. Romantickú náladu dopĺňa potok s rozšírenými vodnými plochami, ktorý sa v južnej časti parku spája s malým jazierkom. A aj tu cítiť vplyv histórie. V zákutiach parku sa nachádza Puškinov pomník a busty ďalších slávnych ruských aj slovenských spisovateľov.
Okrem parku sa Natália Friesenhofová zasadila aj o výstavbu rodinnej hrobky a neďalekého letohrádku, v ktorom prijímala svojich priateľov. Obe stavby sa nachádzajú v neďalekom lese nad Brodzianmi a sú súčasťou pamiatkového areálu kaštieľa. Túto jedinečnú pamiatku sa oplatí navštíviť najmä v teplých mesiacoch, keď si človek okrem architektonických krás kaštieľa môže vychutnať aj príjemné prostredie, ktoré ho obklopuje.
Autor: Petra Chlpáňová