RUDNÍK. Kultúrny dom v Rudníku ovládli šikovné ruky, ktoré z vŕbového prútia dokážu vykúzliť umelecké diela. Doba však napreduje aj v cechu košikárov. Konkurenciu v súťaži výrazne zvýšili košikári, ktorí klasické prútie nahradili moderným a ohybnejším materiálom - pedigom i ruličkami z papiera. O hlavné ceny tentokrát bojovalo dvadsaťštyri diel vyrobených tvorcami z mnohých regiónov Slovenska množstvom zaujímavých techník.
Zvíťazila parná lokomotíva
Víťazné ceny si z Rudníka odniesli slovenské košikárske legendy. Prvenstvo z minulého roka obhájil Miroslav Mareček z Vrboviec pri Myjave. Jeho parná lokomotíva Nürnberg vytvorená z rôznofarebných prútov pedigu očarila hlasujúcich všetkých generácií. 64-ročný Ján Cigánik si odniesol zo súťaže dokonca dve ceny.
Na druhom mieste sa v životnej veľkosti zaskvel jeho cimbalista a na treťom mieste skončil erb rodnej obce Veľká Dolina, v ktorej autor dodnes žije.
Ján Cigánik ostal verný vŕbovému prútiu. Obe diela vyrobil z prútov rôznych odtieňov. V súťažnej expozícii nechýbali ani ďalšie unikátne výtvory majstrov košikárov. Pozornosť pútal aj Žabí princ, anjel, obrovská korytnačka, Snehulienka a sedem trpaslíkov i nádherný zvon z pedigu.
Víťaz Miroslav Mareček prekvapí návštevníkov súťaže každý rok excelentným dielom. „Pred Vianocami ma vo filme Nevera po slovensky upútala parná lokomotíva. A námet do súťaže bol pripravený. Predlohou mi bola fotografia mašiny,“ usmial sa víťaz.
Na lokomotívu s dĺžkou 80 centimetrov a výškou 40 centimetrov spotreboval takmer päťsto metrov pedigu. „Pedig je tvárnejší ako vŕbové prútie, dajú sa na ňom prepracovať aj najmenšie detaily. Najviac mi dali zabrať elipsovité okienka v kabíne,“ povedal Mareček.
Cimbalista sa rodil šesť týždňov
Veľký cimbal a za ním cimbalista z vŕbového prútia. Ján Cigánik aj v tomto roku potvrdil kvality košikára, ktorý je zapísaný v Knihe slovenských rekordov.
„Milujem cimbalovú hudbu, a tak cimbalista ožil aj z vŕbového prútia. Robil som ho najskôr od pol pása nadol. Potom som ho ďalej tvaroval,“ prezradil Cigánik. Vznik cimbalistu bol však ohrozený. Cigánik sa košikárstvu venuje už 38 rokov a také zlé prútie, aké bolo v minulom roku, ešte nezažil. „Prútie dlho vegetovalo, ešte na konci decembra malo listy. Musel som ich odstrániť a prútie sušiť na radiátore. Celé noci som ho otáčal.“
O prúteného cimbalistu okamžite prejavila záujem cimbalová hudba. Ďalší košikárov výtvor, obrovský erb obce Veľká Dolina, skončí po súťaži na obecnom úrade. „V erbe nechýba ani typické hrozno či zvonica s pohyblivým zvonom. Vytvoriť erb bolo náročnejšie ako upliesť cimbalistu,“ prezradil Cigánik. Prútený cimbalista sa rodil šesť týždňov a autor na neho použil tisíce prútov.
Profesorku gymnázia bozkával Žabí princ
V rukách gymnaziálnej učiteľky Terézie Kyseľovej z Topoľčian ožil Žabí princ zo zeleného pedigu. V ústach mu svieti červený jazyk a na hlave nechýba upletená zlatá korunka.
„To bol nápad mojich malých vnučiek, aby som uplietla niečo rozprávkové. Pletiem z pedigu. Prútie je náročnejšie na ruky a vhodné skôr pre mužov,“ vysvetlila Kyseľová, ktorá sa košikárstvu venuje štyri roky. Žabí princ, ktorý oddychuje v upletenej studni, vznikal v jej rukách tri týždne. Vnučky boli zo žabiaka nadšené a svoju starú mamu teraz nahovárajú na upletenie žabej princeznej.