ČACHTICE- Zrúcanina hradu leží na vysokom brale nad dedinkou Višňové. Pri výstupe naň sa vám naskytne krásny výhľad Považskú dolinu, okolité hrebene Malých Karpát i kopanice Myjavskej pahorkatiny. Svoju krásu hrad obhájil aj v súťaži a bol vyhlásený za jeden z divov Trenčianskeho kraja. Známy je najmä vďaka krvavej legende o Alžbete Báthoryovej.
Osudný požiar
História tejto starobylej pevnosti je však oveľa dlhšia ako stredoveká povesť. Základy Čachtického hradu boli položené už v 13. storočí. Vtedy bol súčasťou sústavy kráľovských hradov, ktoré chránili západné hranice Uhorska. Hrad prešiel niekoľkými majiteľmi, medzi ktorými boli Nádasdyovci či Matúš Čák Trenčiansky. Osudným sa mu stali stavovské povstania, počas ktorých ho František Rákóczi spolu so svojimi vojskami vypálil.
Požiar hrad veľmi porušil a odvtedy pamiatka na kráľovské Uhorsko chátrala. Zašlú slávu má hradu navrátiť rekonštrukcia, ktorá prebieha už od roku 2012. Vyznávači mýtov dúfali, že počas opráv sa odkryje aj bájny hrob Čachtickej pani, ale miesto jej odpočinku sa doteraz nenašlo.
Krvavá pani hradu
Alžbeta Báthoryová žila v Čachticiach na prelome 16. a. 17. storočia. K jej životu sa viaže mnoho legiend a neustále sa vedú dohady o tom, či sú pravdivé. Báthoryčka ako ju mnohí prezývajú verila, že ostane večne mladá, ak sa bude kúpať v krvi mladých panien. Týrala a vraždila svoje slúžky a zabíjaním nevinných dievčat údajne oslavovala aj svadbu svojej dcéry. To či bola grófka naozaj chladnokrvnou vrahyňou sa už nedozvieme, ale jej smutný príbeh bude pravdepodobne lákať návštevníkov hradu aj naďalej.
Obec Čachtice plánuje sprístupniť zrekonštruovaný hrad turistom už v máji tohto roku. Napriek tomu, že vstup bude po otvorení spoplatnený, tento hrad opradený legendami sa rozhodne oplatí pozrieť. Ak vás návšteva krvavej pani neláka, môžete si pozrieť gotický kostol s kaplnkou alebo renesančný kaštieľ, ktoré sa v obci nachádzajú. Táto dedinka jednoducho dýcha históriou.
Autor: Petra Chlpáňová