REGIÓN. Geocaching je šport, pri ktorom majú účastníci za úlohu nájsť objekty ukryté na tajných miestach. Jedinou indíciou sú geografické súradnice a opis miesta, na ktorom sa skrýša nachádza. Hľadanie je často spojené s riešením rôznych úloh alebo spoznávaním miestnych pamiatok.
Hľadanie kešiek
Skýša alebo keška, ako ju hľadači nazývajú, je obvykle plastová nádoba, ktorú niekto ukryje a na internete zverejní jej súradnice. A už je len na ostatných dobrodruhoch túto skrýšu nájsť. Kešky väčšinou obsahujú denník, do ktorého sa všetci jej objavitelia zapisujú a tiež odkaz pre náhodného nálezcu, ktorý sa geocachingu nevenuje. Často sa do schránky dávajú aj predmety na výmenu ako odmena pre nálezcov.
Geochaching vznikol v Spojených Štátoch pred štrnástimi rokmi. Táto netradičná turistika sa veľmi rýchlo rozšírila do rôznych krajín a dnes sa na svete nachádza viac ako dva milióny úkrytov. S rastom popularity vznikla medzi hľadačmi túžba po hľadaní kešiek, ktoré nedokáže dosiahnuť každý a skrýše začali umiestňovať na menej dostupné, dokonca až nebezpečné miesta.
Aj v našom regióne
Keďže geocaching je najmä o zábave a spoznávaní okolitej krajiny, väčšina kešiek sa nachádza na turisticky zaujímavých miestach, na ktoré chce zakladateľ skrýše upozorniť. Komunita hľadačov sa na Slovensku rýchlo rozrastá a cestu si k tomuto netradičnému športu nachádzajú občasní turisti. V Trenčianskom kraji sa nachádza niekoľko desiatok skrýš, ktoré čakajú na objavenie. Vyhľadať ich môžete na oficiálnej stránke geocachingu. Medzi tie najkrajšie patrí hrad Vršatec, Beckov či Štefánikova mohyla, ale skrýše nájdete určite aj vo vašom okolí.
Autor: Petra Chlpáňová