Zaujímavé a staré stromy sú v každej obci vnašom regióne, niektoré z nich sú chránenými pamiatkami.
REGIÓN. Obecné parky v našom regióne majú svoje vzácne staré stromy. Javor horský v Drietome, okolo ktorého sa hrajú deti, či päťstoročné Mitické gaštany, pod ktorými údajne táborili Turci. Prekvapujú svojou mohutnosťou i vekom, no starostlivosť o ne je skôr okrajovou záležitosťou.
Javor v Drietome
V Drietome majú vzácny javor horský, ktorý nie je chránený, no má zhruba dvesto rokov. V roku 2008 získal dokonca titul Strom roka. V obecnom parku, v ktorom rastie tento javor, sú však aj ďalšie zaujímavé a staré stromy.
„Rástli tu okrasné parkové javory horské, jasene ovisnuté či borovice štíhle, aleja pagaštanov konských i lipy malolisté, tie majú okolo tristo až päťsto rokov a sú tu doteraz,“ objasňuje starosta Jozef Kluka.
Trenčianske Mitice majú svoju päťstoročnú pamiatku. „V intraviláne obce sa nachádza pozoruhodná skupina štyroch gaštanov jedlých. Najmohutnejší gaštan má obvod kmeňa v prsnej výške 4,46 metra a priemer 1,4 metra. Odhadnutý vek je 500 rokov,“ popisuje starosta Dušan Rozemberg. Pre zaujímavosť, ide o najstarší gaštan jedlý v našom okrese a pravdepodobne je aj jedným z najstarších stromov v okrese vôbec.
Ďalšie dva mladšie gaštany majú obvod kmeňa 2, 95 metra a 2, 70 metra, ich vek je zhruba dvesto rokov.
Štvrtý najmladší gaštan zasadil jeho majiteľ iba pred päťdesiatimi rokmi. „K najstaršiemu gaštanu sa dokonca viaže povesť, že pod ním táborili Turci,“ približuje starosta.
Za chránenú prírodnú pamiatku vyhlásili tieto stromy už v roku 1983.
Údržba stromov
Údržba chránených stromov je podľa botaničky Sylvy Mertanovej z CHKO Biele Karpaty skôr okrajová záležitosť, z času na čas sa urobí zdravotná prehliadka drevín.
Ochranári však robili pred rokmi napríklad aj projekt záchrany líp v Trenčianskych Stankovciach.
„Robili sme rez koruny, zdravotnú starostlivosť a použili sa aj pružné laná na zabezpečenie konárov stromu,“ objasnila botanička.
Ďalšie chránené stromy v našom regióne sú napríklad Lipského lipy v Trenčíne, gaštanica v Novom Meste nad Váhom, bolešovský brest, klobušické platany, hrab v Bohuniciach, lipy v župnom sirotinci v Beckove, mitické gaštany v Trenčianskych Miticiach, myjavská lipa a dub na Moravskej ceste v Myjave, Rákociho dub v Podlužanoch, tisovec na Baračke v Omšení, tisy v Pruskom a mnohé ďalšie.
Ovocný poklad
Veľkému záujmu verejnosti sa teší v poslednom čase projekt Bielokarpatský ovocný poklad, ktorý realizujú od októbra minulého roka ochranári z CHKO Biele Karpaty.
Cieľom je záchrana starých a krajových odrôd ovocných drevín. Za necelý polrok majú najviac nálezov v obciach Nová Bošáca, Horná Súča, Stará Turá, Lubina, Lednica.